Portal Pszczelarski

Rolnik wytruł 7,5 miliona pszczół. Grozi mu do ośmiu lat więzienia 2021

Zdjęcie autorstwa David Bartus z Pexels

pszczelarstwo dolnośląskie wytrucie pszczół Robert Samka dimetoat

30-letni rolnik spod Świdnicy opryskując pole zakazaną substancją doprowadził do wytrucia 7,5 miliona pszczół. Grozi mu za to do ośmiu lat więzienia. 

Wskutek działań rolnika w sumie zostało uśmierconych 245 rodzin pszczelich z ośmiu pasiek w Modliszowie, Pogorzale i Witoszowie. Straty zostały oszacowane na 560 tysięcy złotych. Jeden z poszkodowanych pszczelarzy - Robert Samka z Pogorzał, który w wyniku działań sprawcy stracił 135 pszczelich rodzin, w rozmowie z portalem Świdnica24.pl porównał to zdarzenie do użycia broni chemicznej. 

Rolnik wykorzystał w czasie oprysku rzepaku środek owadobójczy, zawierający dimetoat. Tymczasem jest on dozwolony tylko w przypadku upraw takich jak: pszenica ozima, jęczmień ozimy, pszenżyto ozime, żyto, jęczmień jary (do zwalczania skrzypionki zbożowej oraz mszyc), kapusta głowiasta (do zwalczania mszyc), róże pod osłonami, burak cukrowy (do zwalczania mszyc). Zakazane jest natomiast wykorzystywanie tej substancji do skrapiania roślin kwitnących. W konsekwencji, następnego dnia po oprysku pszczoły, które zaczęły siadać na rzepaku po chwili padały nieżywe. 

Prokuratura Okręgowa w Świdnicy postawiła rolnikowi zarzut doprowadzenia do katastrofy ekologicznej w wymiarze lokalnym. Grozi za to od sześciu miesięcy do ośmiu lat pozbawienia wolności. Ponadto prokuratura zabezpieczyła majątek oskarżonego do wysokości 560 tysięcy złotych.



Liczba wyświetleń artykułu: 1044

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Propolis - produkt pszczeli

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku