Portal Pszczelarski

Zagrożony gatunek pszczół zamieszka w pasiece w Płocku 2021

Zdjęcie autorstwa Kat Jayne z Pexels

pszczelarstwo mazowieckie pszczoła kampinoska

W pobliżu rafinerii Polskiego Koncernu Naftowego Orlen w Płocku zamieszkają pszczoły rasy kampinoskiej - gatunku zagrożonego wyginięciem i objętego od lat 70. ubiegłego wieku programem ochrony zasobów genetycznych. To będzie trzecia w Polsce pasieka, w której zamieszkają te owady. 

Pszczoły rasy kampinoskiej należą do linii pszczół środkowoeuropejskich, które wskutek napływu obcych gatunków w znacznej części zostały wyparte z naszego kraju. Doprowadziło to do niemal całkowitego zaniku tzw. pszczoły charakternej. Przez to owady z mieszaniną genów pszczół obcych i rodzimych odmian cechują się już m.in. obniżoną zdolności do walki z warrozą. 

Programy ochrony zasobów genetycznych pszczół rasy środkowoeuropejskiej realizuje Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt oraz Instytut Zootechniki - Państwowy Instytut Badawczy. Pierwsza z tych instytucji odpowiada za ocenę wartości hodowlanej i użytkowej, a także księgi dla linii hodowlanych; z kolei drugi podmiot koordynuje realizację tych programów oraz właścicieli pasiek utrzymujących matki chronionych linii pszczół. Projekt odbudowy populacji pszczół kampinoskich w Płocku jest finansowany przez koncern Orlen. Pasieka, w której zamieszkają pszczoły jest położona na terenach zielonych przy miejscowej rafinerii. Jak podaje serwis petrolnews.pl, są to zdaniem przyrodników obszary o wysokich walorach środowiskowych. Pierwsze ule pojawiły się tu już w 2017 roku. W kolejnych latach pasiekę rozbudowywano. W przeciągu czterech lat od powstania zamieszkało tu ponad 1,3 miliona pszczół, które znajdują się pod opieką specjalistów z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Płocku. 

Docelowo wokół płockiej rafinerii ma pojawić się 40 uli, w których będzie mieszkać 35 rodzin pszczelich odmiany kampinoskiej. Reprezentujący Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego doktor Piotr Michalik w rozmowie z petronews.pl wyraził nadzieję, że w okolicy Płocka uda się stworzyć grupę pszczelarzy, którzy będą współpracować z ośrodkiem i trzymać w swoich ulach linię kampinoską.



Liczba wyświetleń artykułu: 987

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Kasa fiskalna - czy sprzedając miód musisz ją mieć?

Pszczelarz a faktura VAT RR

Opodatkowanie pasieki do 80 rodzin pszczelich

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Ser twarogowy z miodem i orzechami

Ciasto orzechowe z miodem

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016