Zagrożony gatunek pszczół zamieszka w pasiece w Płocku 2021
W pobliżu rafinerii Polskiego Koncernu Naftowego Orlen w Płocku zamieszkają pszczoły rasy kampinoskiej - gatunku zagrożonego wyginięciem i objętego od lat 70. ubiegłego wieku programem ochrony zasobów genetycznych. To będzie trzecia w Polsce pasieka, w której zamieszkają te owady.
Pszczoły rasy kampinoskiej należą do linii pszczół środkowoeuropejskich, które wskutek napływu obcych gatunków w znacznej części zostały wyparte z naszego kraju. Doprowadziło to do niemal całkowitego zaniku tzw. pszczoły charakternej. Przez to owady z mieszaniną genów pszczół obcych i rodzimych odmian cechują się już m.in. obniżoną zdolności do walki z warrozą.
Programy ochrony zasobów genetycznych pszczół rasy środkowoeuropejskiej realizuje Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt oraz Instytut Zootechniki - Państwowy Instytut Badawczy. Pierwsza z tych instytucji odpowiada za ocenę wartości hodowlanej i użytkowej, a także księgi dla linii hodowlanych; z kolei drugi podmiot koordynuje realizację tych programów oraz właścicieli pasiek utrzymujących matki chronionych linii pszczół. Projekt odbudowy populacji pszczół kampinoskich w Płocku jest finansowany przez koncern Orlen. Pasieka, w której zamieszkają pszczoły jest położona na terenach zielonych przy miejscowej rafinerii. Jak podaje serwis petrolnews.pl, są to zdaniem przyrodników obszary o wysokich walorach środowiskowych. Pierwsze ule pojawiły się tu już w 2017 roku. W kolejnych latach pasiekę rozbudowywano. W przeciągu czterech lat od powstania zamieszkało tu ponad 1,3 miliona pszczół, które znajdują się pod opieką specjalistów z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Płocku.
Docelowo wokół płockiej rafinerii ma pojawić się 40 uli, w których będzie mieszkać 35 rodzin pszczelich odmiany kampinoskiej. Reprezentujący Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego doktor Piotr Michalik w rozmowie z petronews.pl wyraził nadzieję, że w okolicy Płocka uda się stworzyć grupę pszczelarzy, którzy będą współpracować z ośrodkiem i trzymać w swoich ulach linię kampinoską.
Liczba wyświetleń artykułu: 865
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!