Portal Pszczelarski

W Kielcach powstała pierwsza w Polsce pasieka z recyklingu 2021

Zdjęcie autorstwa Timothy Paule II z Pexels

pszczelarstwo świętokrzyskie pasieka z recyklingu pszczelarstwo miejskie pasieka miejska Tomasz Waśkiewicz

Na dachu Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach pojawiło się pięć charakterystycznych uli. Wykonane one zostały po części z materiałów pochodzących z recyklingu. Jest to pierwsza w Polsce taka inicjatywa.

Ule umieszczono na dachu Biblioteki Głównej Politechniki Świętokrzyskiej. Zamieszkają tam pszczoły rasy krainka. Pasieka jest tak usytuowana, że studenci i wykładowcy mają możliwość obserwowania ich pracy z sal wykładowych i przeszklonych łączników uczelni. 

Projekt pasieki stworzył grafik i pszczelarz Tomasz Waśkiewicz. Zaprojektowane przez niego ule wykonane zostały z heksagonów, które pochodzą z bębnów pralek. Materiały do budowy pasieki zapewniła Fundacji Odzyskaj Środowisko. 

W trakcie uroczystego otwarcia pasieki 20 maja 2021 roku Politechnika Świętokrzyska przygotowała również zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W zamian organizatorzy akcji wręczali cebule kwiatowe, które posadzone mogą także stanowić wsparcie dla pszczelej populacji. Uczestnicy wydarzenia mieli też możliwość zaprojektowania własnej elektropszczoły – urządzenia elektronicznego, przypominającego owada zapylającego.Liczba wyświetleń artykułu: 454

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Pszczoły w szkole w czerwcu