Portal Pszczelarski

W Kielcach powstała pierwsza w Polsce pasieka z recyklingu 2021

Zdjęcie autorstwa Timothy Paule II z Pexels

pszczelarstwo świętokrzyskie pasieka z recyklingu pszczelarstwo miejskie pasieka miejska Tomasz Waśkiewicz

Na dachu Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach pojawiło się pięć charakterystycznych uli. Wykonane one zostały po części z materiałów pochodzących z recyklingu. Jest to pierwsza w Polsce taka inicjatywa.

Ule umieszczono na dachu Biblioteki Głównej Politechniki Świętokrzyskiej. Zamieszkają tam pszczoły rasy krainka. Pasieka jest tak usytuowana, że studenci i wykładowcy mają możliwość obserwowania ich pracy z sal wykładowych i przeszklonych łączników uczelni. 

Projekt pasieki stworzył grafik i pszczelarz Tomasz Waśkiewicz. Zaprojektowane przez niego ule wykonane zostały z heksagonów, które pochodzą z bębnów pralek. Materiały do budowy pasieki zapewniła Fundacji Odzyskaj Środowisko. 

W trakcie uroczystego otwarcia pasieki 20 maja 2021 roku Politechnika Świętokrzyska przygotowała również zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W zamian organizatorzy akcji wręczali cebule kwiatowe, które posadzone mogą także stanowić wsparcie dla pszczelej populacji. Uczestnicy wydarzenia mieli też możliwość zaprojektowania własnej elektropszczoły – urządzenia elektronicznego, przypominającego owada zapylającego.Liczba wyświetleń artykułu: 345

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ser twarogowy z miodem i orzechami

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Ciasto orzechowe z miodem

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie