Portal Pszczelarski

W Kielcach powstała pierwsza w Polsce pasieka z recyklingu 2021

Zdjęcie autorstwa Timothy Paule II z Pexels

pszczelarstwo świętokrzyskie pasieka z recyklingu pszczelarstwo miejskie pasieka miejska Tomasz Waśkiewicz

Na dachu Politechniki Świętokrzyskiej w Kielcach pojawiło się pięć charakterystycznych uli. Wykonane one zostały po części z materiałów pochodzących z recyklingu. Jest to pierwsza w Polsce taka inicjatywa.

Ule umieszczono na dachu Biblioteki Głównej Politechniki Świętokrzyskiej. Zamieszkają tam pszczoły rasy krainka. Pasieka jest tak usytuowana, że studenci i wykładowcy mają możliwość obserwowania ich pracy z sal wykładowych i przeszklonych łączników uczelni. 

Projekt pasieki stworzył grafik i pszczelarz Tomasz Waśkiewicz. Zaprojektowane przez niego ule wykonane zostały z heksagonów, które pochodzą z bębnów pralek. Materiały do budowy pasieki zapewniła Fundacji Odzyskaj Środowisko. 

W trakcie uroczystego otwarcia pasieki 20 maja 2021 roku Politechnika Świętokrzyska przygotowała również zbiórkę zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W zamian organizatorzy akcji wręczali cebule kwiatowe, które posadzone mogą także stanowić wsparcie dla pszczelej populacji. Uczestnicy wydarzenia mieli też możliwość zaprojektowania własnej elektropszczoły – urządzenia elektronicznego, przypominającego owada zapylającego.



Liczba wyświetleń artykułu: 736

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016