Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Europejski Trybunał Sprawiedliwości utrzymał zakaz stosowania substancji szkodliwych dla pszczół 2021

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Unii Europejskiej imidakloprid klotianidyna tiametoksam neonikotynoidy

Europejski Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej utrzymał zakaz stosowania szkodliwych dla pszczół trzech środków owadobójczych. Nie został zatem spełniony wniosek firmy Bayer, która chciała ponownie wprowadzić do produkcji imidakloprid, klotianidynę oraz tiametoksam.

Zakazane substancje należą do grupy neonikotynoidów. W 2013 roku ze względu na szkodliwość na rzecz populacji pszczół Komisja Europejska zakazała ich stosowania w uprawach kukurydzy, rzepaku i niektórych zbóż. Europejski Trybunał Sprawiedliwości odrzucając wniosek firmy Bayer zwrócił uwagę, że ochrona przyrody i zdrowia ludzi ma wartość nadrzędną. 

Firma Bayer natomiast neguje szkodliwości używania tych pestycydów dla pszczelej populacji. Zdaniem koncernu, wszystkie trzy zakazane substancje są stosowane również w innych rejonach świata, a zakaz w Unii Europejskiej nie ma podstaw naukowych. Bayer tym samym kwestionuje wyniki przeprowadzonych w 2018 roku badań Europejskiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Żywności. Według nich neonikotynoidy negatywnie oddziaływają na ośrodek nerwowy pszczół, co powoduje, że gubią one orientację w terenie i nie potrafią skomunikować się z rojem. Pestycydy mają także osłabiać odporność pszczół, przez co są one narażone na różnego rodzaju wirusy i pasożyty. 

Koncern Bayer liczy, że teraz Komisja Europejska sama dokona weryfikacji swojej decyzji i sprawdzi, jak stosowanie tego zakazu przełożyło się na liczebność pszczelej populacji w porównaniu do miejsc, gdzie te substancje są dozwolone.



Liczba wyświetleń artykułu: 446

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Kontrowersje z życia pszczół - zaproszenie na wykład otwarty

Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Natura i Człowiek

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Sałatka kobieca Keep smiling z miodem

Panna cotta z miodem i orzechami włoskimi

Koktajl pietruszkowy z miodem