Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Raj dla pszczół w Krośnie 2021

pszczelarstwo podkarpackie Raj dla pszczół pszczelarstwo miejskie pasieka miejska

W Krośnie, w zakolu Wisłoka w pobliżu kompleksu basenów i nowego Camper Parku powstaje "Raj dla pszczół". W tym miejscu pojawi się miejska pasieka, owocowy sad, miododajny żywopłot z krzewów, pole słoneczników, kwietne łąki i hotele dla owadów zapylających.

Władze Krosna chcą posadzić w zakolu Wisłoka 130 drzew owocowych. Są to historyczne odmiany drzew związane z dziedzictwem przyrodniczo-kulturowym regionu, jak jabłonie odmiany antonówka biała, grusze lukasówka, wiśnie łutówka czy czereśnie tamara. Niedaleko posadzone zostaną również lipy drobnolistne

Przy sadzie zostanie zlokalizowana miejska pasieka. Zamieszka tu około 150 tysięcy pszczół rasy kraińskiej. Ponadto władze miasta ustawiły w różnych rejonach Krosna hotele dla zapylaczy. Postawiono je w rejonie ulicy Bieszczadzkiej, na zielonym terenie przy pomniku Jana Pawła II oraz przy polu słonecznikowym. Następne mają się pojawić przy przy Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej oraz na osiedlu Markiewicza. 200 sztuk krzewów miododajnych zostało posadzonych wzdłuż ulicy Legionów. Dokonano tego w ramach współpracy z Goodrich Aerospace Poland. Krosno będzie zachęcać również inne firmy do współpracy przy działaniach na rzecz pszczół.

Projekt jest realizowany w ramach III Konferencji Pszczelarzy, Ekologów i Leśników "Zielony parasol", a sadzonki drzew zostały sfinansowane między innymi ze środków funduszu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, z kolei ule z Fundacji Odzyskaj Środowisko.Liczba wyświetleń artykułu: 471

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.