Portal Pszczelarski

Raj dla pszczół w Krośnie 2021

pszczelarstwo podkarpackie Raj dla pszczół pszczelarstwo miejskie pasieka miejska

W Krośnie, w zakolu Wisłoka w pobliżu kompleksu basenów i nowego Camper Parku powstaje "Raj dla pszczół". W tym miejscu pojawi się miejska pasieka, owocowy sad, miododajny żywopłot z krzewów, pole słoneczników, kwietne łąki i hotele dla owadów zapylających.

Władze Krosna chcą posadzić w zakolu Wisłoka 130 drzew owocowych. Są to historyczne odmiany drzew związane z dziedzictwem przyrodniczo-kulturowym regionu, jak jabłonie odmiany antonówka biała, grusze lukasówka, wiśnie łutówka czy czereśnie tamara. Niedaleko posadzone zostaną również lipy drobnolistne

Przy sadzie zostanie zlokalizowana miejska pasieka. Zamieszka tu około 150 tysięcy pszczół rasy kraińskiej. Ponadto władze miasta ustawiły w różnych rejonach Krosna hotele dla zapylaczy. Postawiono je w rejonie ulicy Bieszczadzkiej, na zielonym terenie przy pomniku Jana Pawła II oraz przy polu słonecznikowym. Następne mają się pojawić przy przy Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej oraz na osiedlu Markiewicza. 200 sztuk krzewów miododajnych zostało posadzonych wzdłuż ulicy Legionów. Dokonano tego w ramach współpracy z Goodrich Aerospace Poland. Krosno będzie zachęcać również inne firmy do współpracy przy działaniach na rzecz pszczół.

Projekt jest realizowany w ramach III Konferencji Pszczelarzy, Ekologów i Leśników "Zielony parasol", a sadzonki drzew zostały sfinansowane między innymi ze środków funduszu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, z kolei ule z Fundacji Odzyskaj Środowisko.Liczba wyświetleń artykułu: 240

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

O co chodzi w BeePower!?

Enactus WSZiB i Portal Pszczelarski

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 2.

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pszczelarz, a kto to taki?

Propolis - produkt pszczeli

Miód - produkt pszczeli