Portal Pszczelarski

Pszczoły wytrenowano do wykrywania koronawirusa 2021

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Holandii pszczoły a koronawirus

Holenderscy naukowcy wykorzystali pszczoły do wykrywania zakażenia koronawirusa. Okazało się, że owady potrafią wskazywać osoby z COVID-19 szybciej niż czynią to testy.

Wyszkolone przez naukowców z Wageningen University&Research w Holandii pszczoły wykrywają koronawirusa w przeciągu kilku sekund. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu wysokiej wrażliwości pszczół na substancje lotne. Owady wysuwają języki, kiedy poczują obecność COVID-19, co jest wynikiem zmiany zapachu zakażonego pacjenta. 

Według badaczy, owady zapylające mogą w tym zakresie wykonywać zadania zbliżone do psów w policji czy Straży Granicznej. Naukowcy wykorzystali zresztą techniki szkolenia czworonogów do wytrenowania pszczół. Owady za każdym razem, kiedy miały styczność z zapachem zakażonej próbki, otrzymywały nagrodę w postaci wody z cukrem. To doprowadziło do wywoływania automatycznej reakcji na określony zapach – wysuwania języka do zebrania słodkiego płynu.

Jeden z partnerów projektu, firma InsectSense, tworzy obecnie urządzenie, które ma służyć do nauczenia owadów, by wykrywały skażone próbki. Specjalny biochip miałby wykorzystywać geny pszczół do wynajdywania substancji lotnych. Holenderscy badacze przekonują, że jest to metoda nieinwazyjna, opłacalna, bardzo dokładna i za jej pomocą można rozpoznać nawet stopień zaawansowania choroby. Wielu lekarzy wyraża jednak swoje wątpliwości co tej metody i uważa, że badania laboratoryjne są bardziej precyzyjne.Liczba wyświetleń artykułu: 247

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.