Nosema ceranae a feromon wytwarzany przez pszczoły

Amerykańscy naukowcy odkryli, że podczas infekcji pasieki grzybem nosema ceranae pszczoły miodne wytwarzają feromon, poprzez który przekazują sobie informację o zagrożeniu. Jednakże może to być dla tych owadów nie mniej groźne, niż atakujący je pasożyt.
Nosema ceranae jest grzyb jednokomórkowy, który może zakażać jelita pszczół, wywołując chorobę nosemozę, obniżającą odporność na pestycydy oraz wirusy, a także wywołującą uczucie nadmiernego głodu. Zespół naukowców pod kierunkiem Christopher Mayack ze Swarthmore College w Pensylwanii zbadał 100 pszczół z 30 pasiek w okolicach Filadelfii. W 18 z nich odnotowano zainfekowanie nosema ceranae. Okazało się, że w tych pasiekach także niezakażone pszczoły odczuwały stres związany z chorobą. Jest to spowodowane tym, że zainfekowane owady wytwarzają feromon, który informuje pozostałe o zagrożeniu. Podobne mechanizmy pojawiają się, gdy pszczoły są atakowane przez inne osobniki, a także przy oznaczaniu kwiatów, w których usunięto już nektar. Jest to wezwanie dla pozostałych pszczół do określonego działania.
Naukowcy uważają, że w przypadku infekcji nosema ceranae feromon może pobudzać pszczoły do opieki nad zarażonymi towarzyszami, ale równie dobrze może ich skłaniać do poddania kwarantannie chorych osobników lub nawet ich zabicia. Zdaniem Christophera Mayacka każda z tych reakcji zaburza lub może wręcz zniszczyć zdrową równowagę w ulu, a funkcjonowanie pszczelej społeczności już nigdy nie będzie przebiegać tak dobrze.
Badacze zamierzają również sprawdzić, jaki wpływ może mieć feromon wywoływany nosema ceranae na zachowanie pszczół w stosunku do ludzi, zwłaszcza pszczelarzy. Stawiana jest hipoteza, że owady mogą wówczas przyjmować postawy bardziej agresywne.
Liczba wyświetleń artykułu: 1224
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Wiemy już nieco więcej na temat mowy pszczół 2023
Dobry taniec to dobry kierunek Dariusz Buzun

Na świecie jest najwięcej pszczół miodnych w historii – twierdzi amerykańska organizacja ekologiczna 2023
Czy faktycznie tak jest? Jakub Wojas

Słoneczniki mogą chronić pszczoły przed Varroa destructor
Naturalne rozwiązanie na roztocze Varroa Jakub Wojas

Powstała pierwsza szczepionka dla pszczół 2023
Szczepienie pszczół Jakub Wojas

Przyczyny spadku populacji pszczół w USA w latach 2015-2021
Wyjaśniono spadek liczby pszczół w USA Jakub Wojas

GuardHive - wynalazek The Queen Bee uwalniające pasiekę od warrozy
Wynalazek od The Queen Bee Jakub Wojas

Problemy amerykańskich pszczelarzy w związku z suszą 2022
Trudna sytuacja pszczelarzy w Kalifornii Jakub Wojas
