Nosema ceranae a feromon wytwarzany przez pszczoły

Amerykańscy naukowcy odkryli, że podczas infekcji pasieki grzybem nosema ceranae pszczoły miodne wytwarzają feromon, poprzez który przekazują sobie informację o zagrożeniu. Jednakże może to być dla tych owadów nie mniej groźne, niż atakujący je pasożyt.
Nosema ceranae jest grzyb jednokomórkowy, który może zakażać jelita pszczół, wywołując chorobę nosemozę, obniżającą odporność na pestycydy oraz wirusy, a także wywołującą uczucie nadmiernego głodu. Zespół naukowców pod kierunkiem Christopher Mayack ze Swarthmore College w Pensylwanii zbadał 100 pszczół z 30 pasiek w okolicach Filadelfii. W 18 z nich odnotowano zainfekowanie nosema ceranae. Okazało się, że w tych pasiekach także niezakażone pszczoły odczuwały stres związany z chorobą. Jest to spowodowane tym, że zainfekowane owady wytwarzają feromon, który informuje pozostałe o zagrożeniu. Podobne mechanizmy pojawiają się, gdy pszczoły są atakowane przez inne osobniki, a także przy oznaczaniu kwiatów, w których usunięto już nektar. Jest to wezwanie dla pozostałych pszczół do określonego działania.
Naukowcy uważają, że w przypadku infekcji nosema ceranae feromon może pobudzać pszczoły do opieki nad zarażonymi towarzyszami, ale równie dobrze może ich skłaniać do poddania kwarantannie chorych osobników lub nawet ich zabicia. Zdaniem Christophera Mayacka każda z tych reakcji zaburza lub może wręcz zniszczyć zdrową równowagę w ulu, a funkcjonowanie pszczelej społeczności już nigdy nie będzie przebiegać tak dobrze.
Badacze zamierzają również sprawdzić, jaki wpływ może mieć feromon wywoływany nosema ceranae na zachowanie pszczół w stosunku do ludzi, zwłaszcza pszczelarzy. Stawiana jest hipoteza, że owady mogą wówczas przyjmować postawy bardziej agresywne.
Liczba wyświetleń artykułu: 2587
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Miliardy pszczół giną w tajemniczy sposób, a Trump zwalnia badaczy
Trumpowi nie przeszkadza ginięcie pszczół Edyta Glebocki

Zalecenia pszczelarskie na marzec
Rok w pasiece - marzec Joanna Baran

Czteroskrzydłowe sztuczne pszczoły mają zapylać drzewa owocowe. Są pierwsze efekty
Prace nad sztuczką pszczołą postępują Edyta Glebocki

Choroba woreczkowa czerwiu (SBV)
SBV jako choroba pszczół Portal Pszczelarski

Sieć amerykańskich restauracji wprowadza wegański miód MeliBio
Wegański miód w sieci restauracji Edyta Glebocki

Czy amerykańska szczepionka przeciw zgnilcowi amerykańskiemu jest skuteczna?
Wyniki badań są obiecujące Edyta Glebocki

Użądlenie pszczoły zaowocowało miłością do pszczół
Początek miłości do pszczół Magdalena Szatanik
