Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Nosema ceranae a feromon wytwarzany przez pszczoły

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA nosema ceranae choroby pszczół nosemoza

Amerykańscy naukowcy odkryli, że podczas infekcji pasieki grzybem nosema ceranae pszczoły miodne wytwarzają feromon, poprzez który przekazują sobie informację o zagrożeniu. Jednakże może to być dla tych owadów nie mniej groźne, niż atakujący je pasożyt.

Nosema ceranae jest grzyb jednokomórkowy, który może zakażać jelita pszczół, wywołując chorobę nosemozę, obniżającą odporność na pestycydy oraz wirusy, a także wywołującą uczucie nadmiernego głodu. Zespół naukowców pod kierunkiem Christopher Mayack ze Swarthmore College w Pensylwanii zbadał 100 pszczół z 30 pasiek w okolicach Filadelfii. W 18 z nich odnotowano zainfekowanie nosema ceranae. Okazało się, że w tych pasiekach także niezakażone pszczoły odczuwały stres związany z chorobą. Jest to spowodowane tym, że zainfekowane owady wytwarzają feromon, który informuje pozostałe o zagrożeniu. Podobne mechanizmy pojawiają się, gdy pszczoły są atakowane przez inne osobniki, a także przy oznaczaniu kwiatów, w których usunięto już nektar. Jest to wezwanie dla pozostałych pszczół do określonego działania.

Naukowcy uważają, że w przypadku infekcji nosema ceranae feromon może pobudzać pszczoły do opieki nad zarażonymi towarzyszami, ale równie dobrze może ich skłaniać do poddania kwarantannie chorych osobników lub nawet ich zabicia. Zdaniem Christophera Mayacka każda z tych reakcji zaburza lub może wręcz zniszczyć zdrową równowagę w ulu, a funkcjonowanie pszczelej społeczności już nigdy nie będzie przebiegać tak dobrze. 

Badacze zamierzają również sprawdzić, jaki wpływ może mieć feromon wywoływany nosema ceranae na zachowanie pszczół w stosunku do ludzi, zwłaszcza pszczelarzy. Stawiana jest hipoteza, że owady mogą wówczas przyjmować postawy bardziej agresywne.



Liczba wyświetleń artykułu: 1814

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Pozyskiwanie propolisu (kitu pszczelego)

Którą organizację pszczelarską wybrać?

Linia pszczół car: CT 46

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Ogórki z miodem

Ciasteczka imbirowe z miodem

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich