Portal Pszczelarski

Nosema ceranae a feromon wytwarzany przez pszczoły

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA nosema ceranae choroby pszczół nosemoza

Amerykańscy naukowcy odkryli, że podczas infekcji pasieki grzybem nosema ceranae pszczoły miodne wytwarzają feromon, poprzez który przekazują sobie informację o zagrożeniu. Jednakże może to być dla tych owadów nie mniej groźne, niż atakujący je pasożyt.

Nosema ceranae jest grzyb jednokomórkowy, który może zakażać jelita pszczół, wywołując chorobę nosemozę, obniżającą odporność na pestycydy oraz wirusy, a także wywołującą uczucie nadmiernego głodu. Zespół naukowców pod kierunkiem Christopher Mayack ze Swarthmore College w Pensylwanii zbadał 100 pszczół z 30 pasiek w okolicach Filadelfii. W 18 z nich odnotowano zainfekowanie nosema ceranae. Okazało się, że w tych pasiekach także niezakażone pszczoły odczuwały stres związany z chorobą. Jest to spowodowane tym, że zainfekowane owady wytwarzają feromon, który informuje pozostałe o zagrożeniu. Podobne mechanizmy pojawiają się, gdy pszczoły są atakowane przez inne osobniki, a także przy oznaczaniu kwiatów, w których usunięto już nektar. Jest to wezwanie dla pozostałych pszczół do określonego działania.

Naukowcy uważają, że w przypadku infekcji nosema ceranae feromon może pobudzać pszczoły do opieki nad zarażonymi towarzyszami, ale równie dobrze może ich skłaniać do poddania kwarantannie chorych osobników lub nawet ich zabicia. Zdaniem Christophera Mayacka każda z tych reakcji zaburza lub może wręcz zniszczyć zdrową równowagę w ulu, a funkcjonowanie pszczelej społeczności już nigdy nie będzie przebiegać tak dobrze. 

Badacze zamierzają również sprawdzić, jaki wpływ może mieć feromon wywoływany nosema ceranae na zachowanie pszczół w stosunku do ludzi, zwłaszcza pszczelarzy. Stawiana jest hipoteza, że owady mogą wówczas przyjmować postawy bardziej agresywne.



Liczba wyświetleń artykułu: 2587

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom