Portal Pszczelarski

Śmiertelny atak roju pszczół na mieszkańca Teksasu 2021

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA rój pszczół afrykańska pszczoła miodna Bee Removal

70-letni mieszkaniec stanu Teksas w USA został zaatakowany przez rój pszczół miodnych. Wielokrotnie pożądlonego mężczyzny nie udało się uratować. 

Do zdarzenia doszło w miejscowości Breckenridge. Teksańczyk kosił trawnik, kiedy nadleciał rój afrykańskich pszczół miodnych. Owady zaatakowały mężczyznę, doprowadzając u niego do zatrzymania krążenia. Miejscowi strażacy, którzy ruszyli mu na pomoc nie zdołali go uratować. Od śmierci udało się natomiast uchronić jego żonę. Jeden ze strażaków w porę przekazał jej odzież ochronną, co pozwoliło kobiecie wydostać się z domu. 

Jak wyjaśnił dla stacji CNN, Bobby Chaisson – dyrektor do spraw operacyjnych firmy zajmującej się usuwaniem pszczół Bee Removal, w tych okolicznościach zachowanie tego gatunku pszczół nie było niczym nadzwyczajnym. Pszczoły afrykańskie często przyjmują pozycję obronną w przypadkach wibracji kosiarki, zjadacza chwastów czy hałaśliwych dzieci.

Po tym tragicznym wydarzeniu szeryf i strażacy przestrzegli okolicznych mieszkańców przed używaniem poza domem urządzeń powodujących hałas, przynajmniej do czasu powrotu roju do ula. Jeden z miejscowych pszczelarz zaoferował również swój specjalistyczny sprzęt, który ma pomóc w zlokalizowaniu gniazda groźnej odmiany pszczół i jego usunięcia.

Czytaj również:

Użądlenie pszczoły, osy i szerszenia oraz ukąszenie komaraLiczba wyświetleń artykułu: 984

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

II Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Targi Sadowniczo-Warzywnicze Hort-Technika z panelem pszczelarskim - relacja

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Zapobieganie i zwalczanie inwazji Varroa sp. u pszczoły miodnej