Naukowcy zbadają, czy miód miejski jest lepszy od wiejskiego 2021
Zakład Pszczelnictwa w Puławach sprawdzi jakość miodów z pięciu miejskich i pięciu wiejskich pasiek z całej Polski. Badania pozwolą określić, który miód jest lepszy: z miasta czy ze wsi.
Naukowcy przebadają miód z okolic Puław, Krakowa, Lublina, Katowic i Warszawy. W każdym z tych miejsc wytypowano dwie pasieki. Jedna znajduje się w centrum miasta, druga w odległości od kilku do kilkunastu kilometrów od niego. Praca naukowców umożliwi weryfikację hipotezy, czy miód z miejskich pasiek jest lepszej jakości od wiejskiego. Coraz częściej pojawiają się bowiem opinie, że miód miejski jest zdrowszy, gdyż pozbawiony jest pozostałości środków ochrony roślin, które często pojawiają się na terenach rolniczych.
Ponadto specjaliści poddadzą badaniom matki należące do dwóch podgatunków pszczół - kaukaskich i kraińskich. Dzięki temu będzie można określić, która z tych ras lepiej nadaje się do hodowli w mieście. Miejskie pszczelarstwo wyróżnia się przede wszystkim miejscem usytuowania pasiek. Ule stawiane są tu często na dachach i balkonach, co wiąże życie pszczół z takimi czynnikami, jak wysokość czy wiatr, z czym nie wszystkie pszczoły muszą sobie dobrze radzić. Obserwacje naukowców potrwają do 2024 roku.
Liczba wyświetleń artykułu: 1024
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!