Portal Pszczelarski

Bank Pszczeli odbuduje pasiekę pszczelarza z Zajezierza, któremu ropą zalano ule 2021

pszczelarstwo pomorskie zniszczona pasieka wytrute pszczoły Bank Pszczeli Franciszek Kluwa Rejonowe Koło Pszczelarzy w Sierakowicach Małgorzata Błaszek

W nocy z 4 na 5 kwietna 2021 roku ktoś zalał ropą ule w pasiece Franciszka Kluwy z Zajezierza. Zginęło tysiące pszczół. Z pomocą poszkodowanemu pszczelarzowi ruszył Bank Pszczeli.

Bank Pszczeli jest realizacją programu #TAKdlaPszczół - inicjatywy stworzonej w Rzeszowie przez braci Rafała i Macieja Szelów. Celem projektu jest wsparcie dla hodowców, którzy wskutek przestępstwa stracili pszczele rodziny. Pomysł jest wynikiem osobistych doświadczeń Rafała Szeli, którego niemal 2,5 miliona pszczół z 66 rodzin zostało pod koniec 2018 roku wytrute przez nieznanego sprawcę.

Bank utrzymuje w okolicach Rzeszowa ule, z których pszczoły mogą pomóc komuś w odbudowie pasieki. Poszkodowany pszczelarz z dowolnego miejsca w Polsce może liczyć na darmowe dostarczenie pakietów startowych pszczół w wysokości do 20% utraconych pszczelich rodzin, uli odkładowych oraz pokrycie kosztów podatku VAT od darowizny. Dodatkowo Bank Pszczeli służy darmowym wsparciem eksperckim nie tylko z zakresu pszczelarstwa, ale też weterynarii i prawa.

Podobne wsparcie otrzymał również pan Franciszek Kulawa z Zajezierza. Jak podaje Dziennik Bałtycki, już po kilku dniach od zdarzenia przedstawiciele Banku Pszczelego skontaktowali się z poszkodowanym pszczelarzem. Po konsultacjach z prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Sierakowicach Małgorzatą Błaszek ustalono, że Bank przekaże poszkodowanemu 9 pszczelich rodzin wraz z ulami odkładowymi. Pomoc ma zostać dostarczona na początku czerwca 2021 roku. 

Fundusz żelazny Banku Pszczelego, z którego przekazywane są poszkodowanym pszczoły liczy 150 pszczelich rodzin. Liczba ta jest jednak systematycznie zwiększana. W zamierzeniach do poszkodowanych hodowców ma trafiać każdego roku 100-120 pszczelich rodzin. Na pomoc może liczyć każdy pszczelarz, któremu wytruto lub zniszczono pasiekę, jeśli jego pasieka była zarejestrowana u Powiatowego Lekarza Weterynarii, zdarzenie zniszczenia pasieki zostało zgłoszone na policję, a w przypadku wytrucia dodatkowo do Powiatowego Lekarza Weterynarii, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, a także Urzędu Miasta lub Gminy.

Wnioski do Banku Pszczelego należy kierować na adres maciej@takdlapszczol.pl lub telefonicznie pod numerem: 606 989 406. Więcej informacji można znaleźć na stronie takdlapszczol.pl.Liczba wyświetleń artykułu: 597

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Arboretum Inspiruje

Arboretum Inspiruje

Partner serwisu

Projekt edukacyjny realizowany w Gimnazjum Publicznym nr 1 im. Ks. Jana Twardowskiego w Czechowicach-Dziedzicach. W tym roku działania projektowe skupiają się wokół pszczół. Projekt jest laureatem konkursu grantowego „Z Kujawskim pomagam pszczołom”. Więcej na Facebook'u: Arboretum-Inspiruje

Arboretum Inspiruje do pomagania pszczołom

Arboretum Inspiruje podczas Święta Pszczół

Kolorowanka o pszczołach dziełem gimnazjalistek

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich