Portal Pszczelarski

Bank Pszczeli odbuduje pasiekę pszczelarza z Zajezierza, któremu ropą zalano ule 2021

pszczelarstwo pomorskie zniszczona pasieka wytrute pszczoły Bank Pszczeli Franciszek Kluwa Rejonowe Koło Pszczelarzy w Sierakowicach Małgorzata Błaszek

W nocy z 4 na 5 kwietna 2021 roku ktoś zalał ropą ule w pasiece Franciszka Kluwy z Zajezierza. Zginęło tysiące pszczół. Z pomocą poszkodowanemu pszczelarzowi ruszył Bank Pszczeli.

Bank Pszczeli jest realizacją programu #TAKdlaPszczół - inicjatywy stworzonej w Rzeszowie przez braci Rafała i Macieja Szelów. Celem projektu jest wsparcie dla hodowców, którzy wskutek przestępstwa stracili pszczele rodziny. Pomysł jest wynikiem osobistych doświadczeń Rafała Szeli, którego niemal 2,5 miliona pszczół z 66 rodzin zostało pod koniec 2018 roku wytrute przez nieznanego sprawcę.

Bank utrzymuje w okolicach Rzeszowa ule, z których pszczoły mogą pomóc komuś w odbudowie pasieki. Poszkodowany pszczelarz z dowolnego miejsca w Polsce może liczyć na darmowe dostarczenie pakietów startowych pszczół w wysokości do 20% utraconych pszczelich rodzin, uli odkładowych oraz pokrycie kosztów podatku VAT od darowizny. Dodatkowo Bank Pszczeli służy darmowym wsparciem eksperckim nie tylko z zakresu pszczelarstwa, ale też weterynarii i prawa.

Podobne wsparcie otrzymał również pan Franciszek Kulawa z Zajezierza. Jak podaje Dziennik Bałtycki, już po kilku dniach od zdarzenia przedstawiciele Banku Pszczelego skontaktowali się z poszkodowanym pszczelarzem. Po konsultacjach z prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Sierakowicach Małgorzatą Błaszek ustalono, że Bank przekaże poszkodowanemu 9 pszczelich rodzin wraz z ulami odkładowymi. Pomoc ma zostać dostarczona na początku czerwca 2021 roku. 

Fundusz żelazny Banku Pszczelego, z którego przekazywane są poszkodowanym pszczoły liczy 150 pszczelich rodzin. Liczba ta jest jednak systematycznie zwiększana. W zamierzeniach do poszkodowanych hodowców ma trafiać każdego roku 100-120 pszczelich rodzin. Na pomoc może liczyć każdy pszczelarz, któremu wytruto lub zniszczono pasiekę, jeśli jego pasieka była zarejestrowana u Powiatowego Lekarza Weterynarii, zdarzenie zniszczenia pasieki zostało zgłoszone na policję, a w przypadku wytrucia dodatkowo do Powiatowego Lekarza Weterynarii, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, a także Urzędu Miasta lub Gminy.

Wnioski do Banku Pszczelego należy kierować na adres maciej@takdlapszczol.pl lub telefonicznie pod numerem: 606 989 406. Więcej informacji można znaleźć na stronie takdlapszczol.pl.Liczba wyświetleń artykułu: 811

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Wigilijne łazanki na bogato

Nalewka jaśminowa z miodem

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Daniel Borak

Daniel Borak

Autor tekstów

Właściciel gospodarstwa pasiecznego Ślężańskie Miody i serwisu partnerskiego www.slezanskiemiody.pl

Projekt Bzykająca Przyczepka

Jak uzyskać finansowanie projektu korzystając z platformy crowdfundingowej Polak Potrafi?

Projekt Bzykająca Przyczepka Edukuje

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Letnia sałatka z szynką, melonem i miodem

Grillowana karkówka miodowa

Kluski leniwe w sosie maślano-miodowym

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Właściwości i zastosowanie miodu

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Kontrola jakości miodu