Bank Pszczeli odbuduje pasiekę pszczelarza z Zajezierza, któremu ropą zalano ule 2021
W nocy z 4 na 5 kwietna 2021 roku ktoś zalał ropą ule w pasiece Franciszka Kluwy z Zajezierza. Zginęło tysiące pszczół. Z pomocą poszkodowanemu pszczelarzowi ruszył Bank Pszczeli.
Bank Pszczeli jest realizacją programu #TAKdlaPszczół - inicjatywy stworzonej w Rzeszowie przez braci Rafała i Macieja Szelów. Celem projektu jest wsparcie dla hodowców, którzy wskutek przestępstwa stracili pszczele rodziny. Pomysł jest wynikiem osobistych doświadczeń Rafała Szeli, którego niemal 2,5 miliona pszczół z 66 rodzin zostało pod koniec 2018 roku wytrute przez nieznanego sprawcę.
Bank utrzymuje w okolicach Rzeszowa ule, z których pszczoły mogą pomóc komuś w odbudowie pasieki. Poszkodowany pszczelarz z dowolnego miejsca w Polsce może liczyć na darmowe dostarczenie pakietów startowych pszczół w wysokości do 20% utraconych pszczelich rodzin, uli odkładowych oraz pokrycie kosztów podatku VAT od darowizny. Dodatkowo Bank Pszczeli służy darmowym wsparciem eksperckim nie tylko z zakresu pszczelarstwa, ale też weterynarii i prawa.
Podobne wsparcie otrzymał również pan Franciszek Kulawa z Zajezierza. Jak podaje Dziennik Bałtycki, już po kilku dniach od zdarzenia przedstawiciele Banku Pszczelego skontaktowali się z poszkodowanym pszczelarzem. Po konsultacjach z prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Sierakowicach Małgorzatą Błaszek ustalono, że Bank przekaże poszkodowanemu 9 pszczelich rodzin wraz z ulami odkładowymi. Pomoc ma zostać dostarczona na początku czerwca 2021 roku.
Fundusz żelazny Banku Pszczelego, z którego przekazywane są poszkodowanym pszczoły liczy 150 pszczelich rodzin. Liczba ta jest jednak systematycznie zwiększana. W zamierzeniach do poszkodowanych hodowców ma trafiać każdego roku 100-120 pszczelich rodzin. Na pomoc może liczyć każdy pszczelarz, któremu wytruto lub zniszczono pasiekę, jeśli jego pasieka była zarejestrowana u Powiatowego Lekarza Weterynarii, zdarzenie zniszczenia pasieki zostało zgłoszone na policję, a w przypadku wytrucia dodatkowo do Powiatowego Lekarza Weterynarii, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, a także Urzędu Miasta lub Gminy.
Wnioski do Banku Pszczelego należy kierować na adres maciej@takdlapszczol.pl lub telefonicznie pod numerem: 606 989 406. Więcej informacji można znaleźć na stronie takdlapszczol.pl.
Liczba wyświetleń artykułu: 1601
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!