Portal Pszczelarski

Bank Pszczeli odbuduje pasiekę pszczelarza z Zajezierza, któremu ropą zalano ule 2021

pszczelarstwo pomorskie zniszczona pasieka wytrute pszczoły Bank Pszczeli Franciszek Kluwa Rejonowe Koło Pszczelarzy w Sierakowicach Małgorzata Błaszek

W nocy z 4 na 5 kwietna 2021 roku ktoś zalał ropą ule w pasiece Franciszka Kluwy z Zajezierza. Zginęło tysiące pszczół. Z pomocą poszkodowanemu pszczelarzowi ruszył Bank Pszczeli.

Bank Pszczeli jest realizacją programu #TAKdlaPszczół - inicjatywy stworzonej w Rzeszowie przez braci Rafała i Macieja Szelów. Celem projektu jest wsparcie dla hodowców, którzy wskutek przestępstwa stracili pszczele rodziny. Pomysł jest wynikiem osobistych doświadczeń Rafała Szeli, którego niemal 2,5 miliona pszczół z 66 rodzin zostało pod koniec 2018 roku wytrute przez nieznanego sprawcę.

Bank utrzymuje w okolicach Rzeszowa ule, z których pszczoły mogą pomóc komuś w odbudowie pasieki. Poszkodowany pszczelarz z dowolnego miejsca w Polsce może liczyć na darmowe dostarczenie pakietów startowych pszczół w wysokości do 20% utraconych pszczelich rodzin, uli odkładowych oraz pokrycie kosztów podatku VAT od darowizny. Dodatkowo Bank Pszczeli służy darmowym wsparciem eksperckim nie tylko z zakresu pszczelarstwa, ale też weterynarii i prawa.

Podobne wsparcie otrzymał również pan Franciszek Kulawa z Zajezierza. Jak podaje Dziennik Bałtycki, już po kilku dniach od zdarzenia przedstawiciele Banku Pszczelego skontaktowali się z poszkodowanym pszczelarzem. Po konsultacjach z prezes Rejonowego Koła Pszczelarzy w Sierakowicach Małgorzatą Błaszek ustalono, że Bank przekaże poszkodowanemu 9 pszczelich rodzin wraz z ulami odkładowymi. Pomoc ma zostać dostarczona na początku czerwca 2021 roku. 

Fundusz żelazny Banku Pszczelego, z którego przekazywane są poszkodowanym pszczoły liczy 150 pszczelich rodzin. Liczba ta jest jednak systematycznie zwiększana. W zamierzeniach do poszkodowanych hodowców ma trafiać każdego roku 100-120 pszczelich rodzin. Na pomoc może liczyć każdy pszczelarz, któremu wytruto lub zniszczono pasiekę, jeśli jego pasieka była zarejestrowana u Powiatowego Lekarza Weterynarii, zdarzenie zniszczenia pasieki zostało zgłoszone na policję, a w przypadku wytrucia dodatkowo do Powiatowego Lekarza Weterynarii, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, a także Urzędu Miasta lub Gminy.

Wnioski do Banku Pszczelego należy kierować na adres maciej@takdlapszczol.pl lub telefonicznie pod numerem: 606 989 406. Więcej informacji można znaleźć na stronie takdlapszczol.pl.



Liczba wyświetleń artykułu: 1743

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Szkolny Dzień Pszczoły

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Pszczoły w szkole w czerwcu

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Kontrola jakości miodu

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Miodowa owsianka

Serniczki z malinami i miodem

Placki bananowo-owsiane z miodem