Portal Pszczelarski

Polski wynalazek ma pomóc w zwalczaniu warrozy

pszczelarstwo w Polsce warroza lek na warrozę Varroa destructor wynalazek pszczelarski

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej stworzyli urządzenie do wykrywania warrozy. Specjalny przyrząd pomiarowy potrafi precyzyjnie określić, czy w danym ulu pojawiła się choroba.

Warroza uchodzi za najgroźniejsze schorzenie pszczelich rodzin. Wywołuje ją pasożyt Varroa destructor, z którym walka jest niełatwa. Pszczelarze często są zdani na własne obserwacje kondycji swoich pszczół, co jest trudne i czasochłonne.

Urządzenie stworzone przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej ma im pomóc w wykryciu infekcji. Przyrząd jest w pełni zautomatyzowany, a dzięki specjalnej obudowie możliwy do użycia nawet w trudnych warunkach terenowych czy pogodowych. Dostępny będzie w wersji stacjonarnej i przenośnej. 

Zbudowana przez polskich naukowców aparatura określa we wnętrzu ula jakość powietrza, które pod wpływem warrozy zmienia swój skład chemiczny. To pozwala stwierdzić, czy pojawiła się infekcja i jeżeli tak, to w jakiej skali. Po uzyskaniu wyników są one następnie online dostarczane do odbiorcy. Dane mogą być transmitowane także za pomocą sieci telefonii komórkowej GSM.

Urządzenie zostało stworzone w ramach projektu: "Opracowanie innowacyjnych, inteligentnych narzędzi monitorujących występowanie zgnilca złośliwego (amerykańskiego) oraz podwyższonego poziomu porażenia Varroa destructor w rodzinach pszczoły miodnej". Za jego wdrożenie na rynek będzie odpowiadać specjalne powołane konsorcjum, w składzie: Comtegra S.A. (lider), Laboratorium Technik Sensorowych i Badań Jakości Powietrza Politechniki Wrocławskiej, Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe Politechniki Wrocławskiej oraz Katedra Pszczelnictwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.



Liczba wyświetleń artykułu: 6164

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Gruszkowo-jabłkowy mus szarlotkowy

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Stan warrozy w pasiekach za pomocą obserwacji osypu zimowego - badanie

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Varroa destructor - cykl życiowy i rozwojowy

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Pierniczki świąteczne z miodem

Żurawina z miodem i wanilią

Miodowe ciasto z sezamową bezą