Portal Pszczelarski

Pszczeli Port

Stany Zjednoczone i Kanada podejmują walkę z szerszeniami azjatyckimi 2021

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Stanach Zjednoczonych pszczelarstwo w Kanadzie szerszeń azjatycki

Na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady planowana jest akcja przeciwdziałania zakładaniu gniazd przez szerszenie azjatyckie. Owady te są bardzo niebezpieczne dla populacji pszczół w Ameryce Północnej.

Szerszenie azjatyckie, popularnie zwane "morderczymi szerszeniami", uchodzą za największe i najniebezpieczniejsze szerszenie na świecie. Osiągają one do pięciu centymetrów długości, a ich żądła do sześciu milimetrów, co pozwala im przebić nawet kombinezon pszczelarski. Pod koniec 2020 roku odnotowano na terytorium USA i Kanady przypadki ataków szerszeni azjatyckich na pszczoły miodne. W przeciągu kilku godzin kilka takich szerszeni potrafi zabić kilkadziesiąt tysięcy pszczół i dokonać spustoszenia całego ula.

Niestety, szerszenie azjatyckie są gatunkiem bardzo inwazyjnym i szybko rozprzestrzeniają się po obszarze Ameryki Północnej. Stąd obawy tamtejszych naukowców o zachowanie populacji pszczoły miodnej i apele o podjęcie walki z tym niebezpiecznym przybyszem z Azji. 

W związku z tym wiosną 2021 roku władze Stanów Zjednoczonych i Kanady zamierzają przy wsparciu obywateli zastawić tysiące pułapek w celu schwytania królowych kolonii szerszeni azjatyckich. Ma to uniemożliwić im zakładanie gniazd. Z kolei naukowcy już podejmują wysiłki, by odkryć szlaki docierania szerszeni azjatyckich do Ameryki Północnej. Wstępne badania pokazują, że pod względem genetycznym te groźne owady na terytorium USA i Kanady są zbliżone do odmian żyjących w Korei Południowej, skąd mogą one przybywać do Ameryki za pośrednictwem statków towarowych.Liczba wyświetleń artykułu: 25

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

ToSieNosi.eu
Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków
ToSieNosi.eu

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.