Portal Pszczelarski

Stany Zjednoczone i Kanada podejmują walkę z szerszeniami azjatyckimi 2021

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Stanach Zjednoczonych pszczelarstwo w Kanadzie szerszeń azjatycki

Na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady planowana jest akcja przeciwdziałania zakładaniu gniazd przez szerszenie azjatyckie. Owady te są bardzo niebezpieczne dla populacji pszczół w Ameryce Północnej.

Szerszenie azjatyckie, popularnie zwane "morderczymi szerszeniami", uchodzą za największe i najniebezpieczniejsze szerszenie na świecie. Osiągają one do pięciu centymetrów długości, a ich żądła do sześciu milimetrów, co pozwala im przebić nawet kombinezon pszczelarski. Pod koniec 2020 roku odnotowano na terytorium USA i Kanady przypadki ataków szerszeni azjatyckich na pszczoły miodne. W przeciągu kilku godzin kilka takich szerszeni potrafi zabić kilkadziesiąt tysięcy pszczół i dokonać spustoszenia całego ula.

Niestety, szerszenie azjatyckie są gatunkiem bardzo inwazyjnym i szybko rozprzestrzeniają się po obszarze Ameryki Północnej. Stąd obawy tamtejszych naukowców o zachowanie populacji pszczoły miodnej i apele o podjęcie walki z tym niebezpiecznym przybyszem z Azji. 

W związku z tym wiosną 2021 roku władze Stanów Zjednoczonych i Kanady zamierzają przy wsparciu obywateli zastawić tysiące pułapek w celu schwytania królowych kolonii szerszeni azjatyckich. Ma to uniemożliwić im zakładanie gniazd. Z kolei naukowcy już podejmują wysiłki, by odkryć szlaki docierania szerszeni azjatyckich do Ameryki Północnej. Wstępne badania pokazują, że pod względem genetycznym te groźne owady na terytorium USA i Kanady są zbliżone do odmian żyjących w Korei Południowej, skąd mogą one przybywać do Ameryki za pośrednictwem statków towarowych.



Liczba wyświetleń artykułu: 1320

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Enactus WSZiB i Portal Pszczelarski

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 2.

O co chodzi w BeePower!?

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele