Stany Zjednoczone i Kanada podejmują walkę z szerszeniami azjatyckimi 2021
Na terenie Stanów Zjednoczonych i Kanady planowana jest akcja przeciwdziałania zakładaniu gniazd przez szerszenie azjatyckie. Owady te są bardzo niebezpieczne dla populacji pszczół w Ameryce Północnej.
Szerszenie azjatyckie, popularnie zwane "morderczymi szerszeniami", uchodzą za największe i najniebezpieczniejsze szerszenie na świecie. Osiągają one do pięciu centymetrów długości, a ich żądła do sześciu milimetrów, co pozwala im przebić nawet kombinezon pszczelarski. Pod koniec 2020 roku odnotowano na terytorium USA i Kanady przypadki ataków szerszeni azjatyckich na pszczoły miodne. W przeciągu kilku godzin kilka takich szerszeni potrafi zabić kilkadziesiąt tysięcy pszczół i dokonać spustoszenia całego ula.
Niestety, szerszenie azjatyckie są gatunkiem bardzo inwazyjnym i szybko rozprzestrzeniają się po obszarze Ameryki Północnej. Stąd obawy tamtejszych naukowców o zachowanie populacji pszczoły miodnej i apele o podjęcie walki z tym niebezpiecznym przybyszem z Azji.
W związku z tym wiosną 2021 roku władze Stanów Zjednoczonych i Kanady zamierzają przy wsparciu obywateli zastawić tysiące pułapek w celu schwytania królowych kolonii szerszeni azjatyckich. Ma to uniemożliwić im zakładanie gniazd. Z kolei naukowcy już podejmują wysiłki, by odkryć szlaki docierania szerszeni azjatyckich do Ameryki Północnej. Wstępne badania pokazują, że pod względem genetycznym te groźne owady na terytorium USA i Kanady są zbliżone do odmian żyjących w Korei Południowej, skąd mogą one przybywać do Ameryki za pośrednictwem statków towarowych.
Liczba wyświetleń artykułu: 1320
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!