Portal Pszczelarski

Pszczelarze protestują przeciwko farmie fotowoltaicznej w Zakalinki-Kolonia 2012

pszczelarstwo lubelskie pszczoły fotowoltaika a pszczoły Aneta Strachecka

Mieszkańcy miejscowości Zakalinki-Kolonia leżącej w województwie lubelskim, na styku granic z województwami mazowieckim i podlaskim sprzeciwiają się budowie farmy fotowoltaicznej. Ich zdaniem może ona mieć negatywne wpływ na prowadzone w tym rejonie hodowle pszczół.

Farma jest budowana przez prywatnego inwestora i ma mieć około 1 hektara powierzchni, z możliwością powiększenia do prawie 3 hektarów. Miejscowi pszczelarze w rozmowie z Radiem Lublin wyrażają obawy, że sąsiedztwo takiej inwestycji doprowadzi do śmierci ich pszczół. Zdaniem hodowców, owady mogą tracić orientację i nie będą mogły wrócić do uli. Obawy pszczelarzy podzielają również inni mieszkańcy, którzy boją się, że nie zostaną zapylone pobliskie sady. Mieszkańcy skierowali sprawę do samorządowego kolegium odwoławczego. Władze gminy nie wykluczają, że inwestycja może zostać wstrzymana. Pod petycją do gminy i samorządowego kolegium odwoławczego przeciwko budowie farmy podpisało się ponad 100 mieszkańców wsi Zakalinki-Kolonia.

Farma fotowoltaiczna ma się znajdować niespełna 20 metrów od zabudowań wsi. Niedaleko znajduje się także pierwszy sad. Inwestor podkreśla w rozmowie z Radiem Lublin przede wszystkim ekologiczny charakter tego projektu, wskazując jednoczenie, że jedynym urządzeniem wytwarzającym minimalne pole elektromagnetyczne jest transformator, który w tym wypadku jest oddalony 100 metrów od najbliższych domów. 

Z kolei profesor Aneta Strachecka z Katedry Zoologii i Ekologii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przyznaje, że wstępne badania z Polski, Niemiec czy Belgii wykazały, że pole elektromagnetyczne może negatywnie wpływać na pszczołę miodną, ale jak równocześnie zaznacza ekspert, są potrzebne są jeszcze dalsze obserwacje, by móc zakwestionować na tej podstawie budowę farm fotowoltaicznych. 

Nie jest to jedyna taka inwestycja w gminie Konstantynów, w której leży Zakalinki-Kolonia. Podobna farma jest budowana w miejscowości Antonin.Liczba wyświetleń artykułu: 1512

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Pieczone przepiórki miodowo-cynamonowe z kremem z pieczarek

Pularda w złotem kolorze z kartoflanymi kulkami

Sałatka z ogórków w zalewie octowo-miodowej na zimę

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Miodobranie - krok po kroku

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Pierniczki na miodzie

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia