Portal Pszczelarski

Pszczelarze protestują przeciwko farmie fotowoltaicznej w Zakalinki-Kolonia 2012

pszczelarstwo lubelskie pszczoły fotowoltaika a pszczoły Aneta Strachecka

Mieszkańcy miejscowości Zakalinki-Kolonia leżącej w województwie lubelskim, na styku granic z województwami mazowieckim i podlaskim sprzeciwiają się budowie farmy fotowoltaicznej. Ich zdaniem może ona mieć negatywne wpływ na prowadzone w tym rejonie hodowle pszczół.

Farma jest budowana przez prywatnego inwestora i ma mieć około 1 hektara powierzchni, z możliwością powiększenia do prawie 3 hektarów. Miejscowi pszczelarze w rozmowie z Radiem Lublin wyrażają obawy, że sąsiedztwo takiej inwestycji doprowadzi do śmierci ich pszczół. Zdaniem hodowców, owady mogą tracić orientację i nie będą mogły wrócić do uli. Obawy pszczelarzy podzielają również inni mieszkańcy, którzy boją się, że nie zostaną zapylone pobliskie sady. Mieszkańcy skierowali sprawę do samorządowego kolegium odwoławczego. Władze gminy nie wykluczają, że inwestycja może zostać wstrzymana. Pod petycją do gminy i samorządowego kolegium odwoławczego przeciwko budowie farmy podpisało się ponad 100 mieszkańców wsi Zakalinki-Kolonia.

Farma fotowoltaiczna ma się znajdować niespełna 20 metrów od zabudowań wsi. Niedaleko znajduje się także pierwszy sad. Inwestor podkreśla w rozmowie z Radiem Lublin przede wszystkim ekologiczny charakter tego projektu, wskazując jednoczenie, że jedynym urządzeniem wytwarzającym minimalne pole elektromagnetyczne jest transformator, który w tym wypadku jest oddalony 100 metrów od najbliższych domów. 

Z kolei profesor Aneta Strachecka z Katedry Zoologii i Ekologii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przyznaje, że wstępne badania z Polski, Niemiec czy Belgii wykazały, że pole elektromagnetyczne może negatywnie wpływać na pszczołę miodną, ale jak równocześnie zaznacza ekspert, są potrzebne są jeszcze dalsze obserwacje, by móc zakwestionować na tej podstawie budowę farm fotowoltaicznych. 

Nie jest to jedyna taka inwestycja w gminie Konstantynów, w której leży Zakalinki-Kolonia. Podobna farma jest budowana w miejscowości Antonin.Liczba wyświetleń artykułu: 1315

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Sałata rzymska z mandarynkami i ogórkiem

Nugat z orzechami, żurawiną i miodem

Tofu smażone w ziołach z miodem

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016