Pszczelarze protestują przeciwko farmie fotowoltaicznej w Zakalinki-Kolonia 2012

Mieszkańcy miejscowości Zakalinki-Kolonia leżącej w województwie lubelskim, na styku granic z województwami mazowieckim i podlaskim sprzeciwiają się budowie farmy fotowoltaicznej. Ich zdaniem może ona mieć negatywne wpływ na prowadzone w tym rejonie hodowle pszczół.
Farma jest budowana przez prywatnego inwestora i ma mieć około 1 hektara powierzchni, z możliwością powiększenia do prawie 3 hektarów. Miejscowi pszczelarze w rozmowie z Radiem Lublin wyrażają obawy, że sąsiedztwo takiej inwestycji doprowadzi do śmierci ich pszczół. Zdaniem hodowców, owady mogą tracić orientację i nie będą mogły wrócić do uli. Obawy pszczelarzy podzielają również inni mieszkańcy, którzy boją się, że nie zostaną zapylone pobliskie sady. Mieszkańcy skierowali sprawę do samorządowego kolegium odwoławczego. Władze gminy nie wykluczają, że inwestycja może zostać wstrzymana. Pod petycją do gminy i samorządowego kolegium odwoławczego przeciwko budowie farmy podpisało się ponad 100 mieszkańców wsi Zakalinki-Kolonia.
Farma fotowoltaiczna ma się znajdować niespełna 20 metrów od zabudowań wsi. Niedaleko znajduje się także pierwszy sad. Inwestor podkreśla w rozmowie z Radiem Lublin przede wszystkim ekologiczny charakter tego projektu, wskazując jednoczenie, że jedynym urządzeniem wytwarzającym minimalne pole elektromagnetyczne jest transformator, który w tym wypadku jest oddalony 100 metrów od najbliższych domów.
Z kolei profesor Aneta Strachecka z Katedry Zoologii i Ekologii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przyznaje, że wstępne badania z Polski, Niemiec czy Belgii wykazały, że pole elektromagnetyczne może negatywnie wpływać na pszczołę miodną, ale jak równocześnie zaznacza ekspert, są potrzebne są jeszcze dalsze obserwacje, by móc zakwestionować na tej podstawie budowę farm fotowoltaicznych.
Nie jest to jedyna taka inwestycja w gminie Konstantynów, w której leży Zakalinki-Kolonia. Podobna farma jest budowana w miejscowości Antonin.
Liczba wyświetleń artykułu: 960
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Pszczoły potrafią liczyć
Pszczoły nie są na bakier z matematyką Jakub Wojas

Duże pszczoły źle znoszą ocieplenie klimatu 2022
Ciekawy wynik badań amerykańskich naukowców Jakub Wojas

Naukowcy odkryli dlaczego pszczoły spadają do wody 2022
Ważne odkrycie francuskich naukowców Jakub Wojas

Indyjscy uczniowie zaatakowani przez rój pszczół 2022
Pszczoły zaatakowały grupkę dzieci Jakub Wojas

Nowe budynki w Brighton muszą być wznoszone z cegieł przyjaznych pszczołom
Ciekawa inicjatywa architektoniczna Jakub Wojas

Pszczoły tracą zdolność do wyczuwania roślin pod wpływem zanieczyszczeń 2022
Wyeliminowanie spalin samochodowych ma duże znaczenie dla rozwoju rodzin pszczelich Jakub Wojas

Farmy fotowoltaiczne mogą być przyjazne dla pszczół 2022
Fotowoltaika idzie w parze z rozwojem liczebności pszczół Jakub Wojas
