Portal Pszczelarski

Pszczelarze protestują przeciwko farmie fotowoltaicznej w Zakalinki-Kolonia 2012

pszczelarstwo lubelskie pszczoły fotowoltaika a pszczoły Aneta Strachecka

Mieszkańcy miejscowości Zakalinki-Kolonia leżącej w województwie lubelskim, na styku granic z województwami mazowieckim i podlaskim sprzeciwiają się budowie farmy fotowoltaicznej. Ich zdaniem może ona mieć negatywne wpływ na prowadzone w tym rejonie hodowle pszczół.

Farma jest budowana przez prywatnego inwestora i ma mieć około 1 hektara powierzchni, z możliwością powiększenia do prawie 3 hektarów. Miejscowi pszczelarze w rozmowie z Radiem Lublin wyrażają obawy, że sąsiedztwo takiej inwestycji doprowadzi do śmierci ich pszczół. Zdaniem hodowców, owady mogą tracić orientację i nie będą mogły wrócić do uli. Obawy pszczelarzy podzielają również inni mieszkańcy, którzy boją się, że nie zostaną zapylone pobliskie sady. Mieszkańcy skierowali sprawę do samorządowego kolegium odwoławczego. Władze gminy nie wykluczają, że inwestycja może zostać wstrzymana. Pod petycją do gminy i samorządowego kolegium odwoławczego przeciwko budowie farmy podpisało się ponad 100 mieszkańców wsi Zakalinki-Kolonia.

Farma fotowoltaiczna ma się znajdować niespełna 20 metrów od zabudowań wsi. Niedaleko znajduje się także pierwszy sad. Inwestor podkreśla w rozmowie z Radiem Lublin przede wszystkim ekologiczny charakter tego projektu, wskazując jednoczenie, że jedynym urządzeniem wytwarzającym minimalne pole elektromagnetyczne jest transformator, który w tym wypadku jest oddalony 100 metrów od najbliższych domów. 

Z kolei profesor Aneta Strachecka z Katedry Zoologii i Ekologii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przyznaje, że wstępne badania z Polski, Niemiec czy Belgii wykazały, że pole elektromagnetyczne może negatywnie wpływać na pszczołę miodną, ale jak równocześnie zaznacza ekspert, są potrzebne są jeszcze dalsze obserwacje, by móc zakwestionować na tej podstawie budowę farm fotowoltaicznych. 

Nie jest to jedyna taka inwestycja w gminie Konstantynów, w której leży Zakalinki-Kolonia. Podobna farma jest budowana w miejscowości Antonin.Liczba wyświetleń artykułu: 960

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Skrzydełka z miodem i chili

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Szybki piernik z miodem na święta

Nugat z orzechami, żurawiną i miodem

Gniazdka z ciasta kataifi z miodem