Portal Pszczelarski

Pszczelarze protestują przeciwko farmie fotowoltaicznej w Zakalinki-Kolonia 2012

pszczelarstwo lubelskie pszczoły fotowoltaika a pszczoły Aneta Strachecka

Mieszkańcy miejscowości Zakalinki-Kolonia leżącej w województwie lubelskim, na styku granic z województwami mazowieckim i podlaskim sprzeciwiają się budowie farmy fotowoltaicznej. Ich zdaniem może ona mieć negatywne wpływ na prowadzone w tym rejonie hodowle pszczół.

Farma jest budowana przez prywatnego inwestora i ma mieć około 1 hektara powierzchni, z możliwością powiększenia do prawie 3 hektarów. Miejscowi pszczelarze w rozmowie z Radiem Lublin wyrażają obawy, że sąsiedztwo takiej inwestycji doprowadzi do śmierci ich pszczół. Zdaniem hodowców, owady mogą tracić orientację i nie będą mogły wrócić do uli. Obawy pszczelarzy podzielają również inni mieszkańcy, którzy boją się, że nie zostaną zapylone pobliskie sady. Mieszkańcy skierowali sprawę do samorządowego kolegium odwoławczego. Władze gminy nie wykluczają, że inwestycja może zostać wstrzymana. Pod petycją do gminy i samorządowego kolegium odwoławczego przeciwko budowie farmy podpisało się ponad 100 mieszkańców wsi Zakalinki-Kolonia.

Farma fotowoltaiczna ma się znajdować niespełna 20 metrów od zabudowań wsi. Niedaleko znajduje się także pierwszy sad. Inwestor podkreśla w rozmowie z Radiem Lublin przede wszystkim ekologiczny charakter tego projektu, wskazując jednoczenie, że jedynym urządzeniem wytwarzającym minimalne pole elektromagnetyczne jest transformator, który w tym wypadku jest oddalony 100 metrów od najbliższych domów. 

Z kolei profesor Aneta Strachecka z Katedry Zoologii i Ekologii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przyznaje, że wstępne badania z Polski, Niemiec czy Belgii wykazały, że pole elektromagnetyczne może negatywnie wpływać na pszczołę miodną, ale jak równocześnie zaznacza ekspert, są potrzebne są jeszcze dalsze obserwacje, by móc zakwestionować na tej podstawie budowę farm fotowoltaicznych. 

Nie jest to jedyna taka inwestycja w gminie Konstantynów, w której leży Zakalinki-Kolonia. Podobna farma jest budowana w miejscowości Antonin.



Liczba wyświetleń artykułu: 2139

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Skład miodu

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Naleśniki ze skórką cytrynową i pyłkiem pszczelim

Sałatka z ogórków w zalewie octowo-miodowej na zimę

Pularda w złotem kolorze z kartoflanymi kulkami

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę