Portal Pszczelarski

Najdroższy miód na świecie w Księdze Rekordów 2021

pszczelarstwo na świecie miód najdroższy miód Centauri Honey miód z Turcji pszczoła kaukaska Centauri Honey Classic Centauri Cave Centauri Proxima Custom Made Honey

Do Księgi Rekordów Guinnessa wpisano najdroższy miód na świecie. Jest to turecki Centauri Honey. Najtańszy słoik kosztuje 3 tysięcy euro, a za te najdroższe trzeba zapłacić nawet 25 tysięcy euro.

Miód zbierany jest z położonej 2 500 metrów nad poziomem morza jaskini. Znajdują się tam kolonie kaukaskich pszczół miodnych, odpornych na zimno i dobrze czujących się na dużych wysokościach. Od najbliższych zabudowań ludzkich dzieli je 50 kilometrów. Nie występują tutaj też inne siedliska pszczół, co ma uchronić tę kolonię przed chorobami. By zapobiec najgroźniejszej z nich - warrozie używa się preparatów z endemicznych ziół rosnących wokół jaskini. Dzięki temu miód ma właściwości lecznicze i zawiera fenole, flawonoidy i przeciwutleniacze.

Miód Centauri Honey zbiera się tylko raz w roku. To pozwala zachować na wyłączny użytek pszczół jego wystarczającą ilość. Z kolei klienci mogą kupić miody Centauri Honey Classic w cenie 3500 euro za 1 kilogram, Centauri Cave – 10 000 euro za 1 kilogram, a jeden klient w roku ma okazję zakupić Centauri Proxima Custom Made Honey , czyli najdroższy z miodów. Za 2 kilogramy tego luksusowego produktu trzeba zapłacić 25 000 euro.Liczba wyświetleń artykułu: 1396

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele