Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

W malenieckich lasach znów pojawią się barcie 2021

pszczelarstwo świętokrzyskie barć

W Maleńcu, w województwie świętokrzyskim, tworzona jest ścieżka edukacyjna na temat historii pszczelarstwa. W związku z tym w miejscowych lasach pojawią się dawno tu nie widziane barcie.

Pasieka powstanie w pobliżu Zabytkowego Zakładu Hutniczego. Projekt jest realizowany we współpracy z leśnikami z Nadleśnictwa Radoszyce, miejscowymi pszczelarzami, a także WWF Polska i Mazowiecko-Świętokrzyskim Towarzystwem Ornitologicznym, które to od 2006 roku podejmują starania na rzecz odtworzenia bartnictwa w lasach świętokrzyskich i spalskich. Prócz kłód bartnych na trasie przebiegu ścieżki pojawią się również ule. Zasiedlą je dostosowane do tutejszych warunków pszczoły rasy augustowskiej – genetycznie najbardziej zbliżonych do wymarłych pszczół rasy środkowoeuropejskiej.

Barcie zostaną wydrążone w dziesięciu drzewach. Są to sosny, jodły i dęby, które zostały wytypowane przez ekspertów z Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego i Nadleśnictwa Radoszyce. Zestawienie obok siebie barci i uli ma pokazać ewolucję, jaką przeszło pszczelarstwo, a z tablic edukacyjnych będzie można się m.in. dowiedzieć o pracy bartników czy zwyczajach związanych z hodowlą pszczół.



Liczba wyświetleń artykułu: 619

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Powałka czy beleczki – co wybrać?

Tymianek właściwy, macierzanka tymianek, tymianek pospolity – roślina miododajna

Public Eye Award – zauważono problem pszczół

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Bigos staropolski na winie z miodem

Nalewka jaśminowa z miodem

Wigilijne łazanki na bogato