Portal Pszczelarski

W malenieckich lasach znów pojawią się barcie 2021

pszczelarstwo świętokrzyskie barć

W Maleńcu, w województwie świętokrzyskim, tworzona jest ścieżka edukacyjna na temat historii pszczelarstwa. W związku z tym w miejscowych lasach pojawią się dawno tu nie widziane barcie.

Pasieka powstanie w pobliżu Zabytkowego Zakładu Hutniczego. Projekt jest realizowany we współpracy z leśnikami z Nadleśnictwa Radoszyce, miejscowymi pszczelarzami, a także WWF Polska i Mazowiecko-Świętokrzyskim Towarzystwem Ornitologicznym, które to od 2006 roku podejmują starania na rzecz odtworzenia bartnictwa w lasach świętokrzyskich i spalskich. Prócz kłód bartnych na trasie przebiegu ścieżki pojawią się również ule. Zasiedlą je dostosowane do tutejszych warunków pszczoły rasy augustowskiej – genetycznie najbardziej zbliżonych do wymarłych pszczół rasy środkowoeuropejskiej.

Barcie zostaną wydrążone w dziesięciu drzewach. Są to sosny, jodły i dęby, które zostały wytypowane przez ekspertów z Mazowiecko-Świętokrzyskiego Towarzystwa Ornitologicznego i Nadleśnictwa Radoszyce. Zestawienie obok siebie barci i uli ma pokazać ewolucję, jaką przeszło pszczelarstwo, a z tablic edukacyjnych będzie można się m.in. dowiedzieć o pracy bartników czy zwyczajach związanych z hodowlą pszczół.



Liczba wyświetleń artykułu: 807

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)