Portal Pszczelarski

Po blisko 100 latach odnaleziono rzadką australijską pszczołę

Pharohylaeus lactiferus. Autor: James Dorey Photography

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Australii Pharohylaeus lactiferus pszczoły

Po blisko stu latach ponownie zaobserwowano na obszarze Australii rzadki gatunek pszczoły. Ostatni raz ten owad był widziany w 1923 roku. Wcześniej odnotowano jego obecność jedynie kilka razy.

James Dorey - doktorant z Uniwersytetu Flinders, podczas prac terenowych w stanie Queensland w Australii natknął się na z pozoru przypominającą zwykłą pszczołę miodną, a w rzeczywistości niezwykle rzadką pszczołę Pharohylaeus lactiferus. W Australii odnotowano jedynie sześć przypadków napotkania tego owada. Ostatni raz w 1923 roku.

Powtórny odkrywca rzadkiej pszczoły zbadał również 245 miejsc w stanach w Queensland i Nowej Południowej Walii w poszukiwaniu innych gatunków owadów zapylających, będących na granicy wymarcia. Na tej podstawie udało się wskazać trzy wyizolowane punkty na wschodnim wybrzeżu Australii, gdzie mogą jeszcze występować rzadkie odmiany pszczół. Badacz twierdzi, że ich egzystencja jest zależna od występowania w tym rejonie określonego gatunku drzew ognistych (Stenocarpus sinuatus) i drzew ognistych Illawarra (Brachychiton acerifolius), charakterystycznych dla tropikalnych lasów deszczowych.

Naukowiec podkreśla, że brak wcześniejszych badań utrudnia wskazanie, czy populacje te maleją czy powiększają się, ale można założyć, że wylesianie się tego obszaru wpływa na nie negatywnie. Zmiany klimatyczne, nasilające się pożary lasów powodują, że brakuje siedlisk dla tych gatunków pszczół, przez co trudno oczekiwać, że uda się odbudować te populacje.Liczba wyświetleń artykułu: 970

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Biały miód leśny z Mount Oku

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 1.

Konferencja Współczesne Uwarunkowania Zarządzania Środowiskiem

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Rozróżnianie mateczników - mateczniki cichej wymiany

Po czym rozpoznać rodzaj miodu?

Firletka poszarpana - roślina miododajna

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasto z mąką z czarnego ryżu

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Ciasteczka lekko miodowe

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Kontrowersje z życia pszczół - zaproszenie na wykład otwarty

Chroniąc pszczoły dbasz o siebie