Portal Pszczelarski

Rada gminy nie może określać odległości położenia ula od granic nieruchomości 2021

pszczelarstwo pomorskie prawo pszczelarskie lokalizacja uli

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku stwierdził nieważność przepisu regulaminu wprowadzonego uchwałą rady gminy dotyczącego nakazu umiejscowienia ula w określonej odległości od granic nieruchomości. Zdaniem sądu rada gminy w tej sytuacji przekroczyła ramy delegacji ustawowej.

Jak informuje portal prawo.pl, sporny przepis regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie został zaskarżony przez Prokuratora Rejonowego. Gmina nakazywała pszczelarzom, by ich pszczoły były trzymane w pniach pszczelich, ustawionych w odległości co najmniej 5 metrów od granicy nieruchomości. Ponadto wylatujące i przylatujące pszczoły nie mogły zakłócać korzystania z nieruchomości sąsiadujących z terenem hodowli tych owadów.

Podstawą dla tak sformułowanej normy był art. 4 ust. 2 pkt 7 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zgodnie z którym regulamin uchwalony przez radę gminy miał określać szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy dotyczące wymagań utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej, w tym także zakazu ich utrzymywania na określonych obszarach lub w poszczególnych nieruchomościach.

Zdaniem sądu, gmina tak sformułowanej delegacji ustawowej nie naruszyła wprowadzając nakaz trzymania pszczół w pniach pszczelich. Inaczej natomiast wygląda kwestia określenia odpowiedniej odległości od granic nieruchomości, gdyż jest to ingerencja w stosunki sąsiedzkie, a to stanowi naruszenie Kodeksu Cywilnego.

Powyższe orzeczenie może stanowić ważne wskazanie dla władz innych gmin przy tworzeniu lokalnych regulacji dotyczących warunków hodowli pszczół.



Liczba wyświetleń artykułu: 3024

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Royalaktyna a rozwój matki pszczelej

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Ciasteczka imbirowe z miodem

Ogórki z miodem

Kurczak z sosem sojowym i miodem

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Szaszłyki z marynatą miodową

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Zielona sałata z dressingiem miodowo-musztardowym

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Oznaki zatrucia pszczół Cz. 2.

Stałe wymiary w ulu

Ostrzeń pospolity – roślina miododajna