Portal Pszczelarski

Rada gminy nie może określać odległości położenia ula od granic nieruchomości 2021

pszczelarstwo pomorskie prawo pszczelarskie lokalizacja uli

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku stwierdził nieważność przepisu regulaminu wprowadzonego uchwałą rady gminy dotyczącego nakazu umiejscowienia ula w określonej odległości od granic nieruchomości. Zdaniem sądu rada gminy w tej sytuacji przekroczyła ramy delegacji ustawowej.

Jak informuje portal prawo.pl, sporny przepis regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie został zaskarżony przez Prokuratora Rejonowego. Gmina nakazywała pszczelarzom, by ich pszczoły były trzymane w pniach pszczelich, ustawionych w odległości co najmniej 5 metrów od granicy nieruchomości. Ponadto wylatujące i przylatujące pszczoły nie mogły zakłócać korzystania z nieruchomości sąsiadujących z terenem hodowli tych owadów.

Podstawą dla tak sformułowanej normy był art. 4 ust. 2 pkt 7 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zgodnie z którym regulamin uchwalony przez radę gminy miał określać szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy dotyczące wymagań utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej, w tym także zakazu ich utrzymywania na określonych obszarach lub w poszczególnych nieruchomościach.

Zdaniem sądu, gmina tak sformułowanej delegacji ustawowej nie naruszyła wprowadzając nakaz trzymania pszczół w pniach pszczelich. Inaczej natomiast wygląda kwestia określenia odpowiedniej odległości od granic nieruchomości, gdyż jest to ingerencja w stosunki sąsiedzkie, a to stanowi naruszenie Kodeksu Cywilnego.

Powyższe orzeczenie może stanowić ważne wskazanie dla władz innych gmin przy tworzeniu lokalnych regulacji dotyczących warunków hodowli pszczół.



Liczba wyświetleń artykułu: 3771

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie

Podział miodów pitnych

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Ciasteczka lekko miodowe

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Żurawina z miodem i wanilią

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Morfologia murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)