Portal Pszczelarski

Rada gminy nie może określać odległości położenia ula od granic nieruchomości 2021

pszczelarstwo pomorskie prawo pszczelarskie lokalizacja uli

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku stwierdził nieważność przepisu regulaminu wprowadzonego uchwałą rady gminy dotyczącego nakazu umiejscowienia ula w określonej odległości od granic nieruchomości. Zdaniem sądu rada gminy w tej sytuacji przekroczyła ramy delegacji ustawowej.

Jak informuje portal prawo.pl, sporny przepis regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie został zaskarżony przez Prokuratora Rejonowego. Gmina nakazywała pszczelarzom, by ich pszczoły były trzymane w pniach pszczelich, ustawionych w odległości co najmniej 5 metrów od granicy nieruchomości. Ponadto wylatujące i przylatujące pszczoły nie mogły zakłócać korzystania z nieruchomości sąsiadujących z terenem hodowli tych owadów.

Podstawą dla tak sformułowanej normy był art. 4 ust. 2 pkt 7 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zgodnie z którym regulamin uchwalony przez radę gminy miał określać szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie gminy dotyczące wymagań utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej, w tym także zakazu ich utrzymywania na określonych obszarach lub w poszczególnych nieruchomościach.

Zdaniem sądu, gmina tak sformułowanej delegacji ustawowej nie naruszyła wprowadzając nakaz trzymania pszczół w pniach pszczelich. Inaczej natomiast wygląda kwestia określenia odpowiedniej odległości od granic nieruchomości, gdyż jest to ingerencja w stosunki sąsiedzkie, a to stanowi naruszenie Kodeksu Cywilnego.

Powyższe orzeczenie może stanowić ważne wskazanie dla władz innych gmin przy tworzeniu lokalnych regulacji dotyczących warunków hodowli pszczół.



Liczba wyświetleń artykułu: 3968

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 1.

O co chodzi w BeePower!?

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 2.

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pszczelarz, a kto to taki?

Miód - produkt pszczeli

Propolis - produkt pszczeli