Portal Pszczelarski

Pasieka z elektrośmieci powstanie w Radomiu 2021

pszczelarstwo mazowieckie pasieka miejska pszczelarstwo miejskie pasieka z elektrośmieci MB Recycling ekologiczne ule Tomasz Waśkiewicz Fundacja Odzyskaj Środowisko

Na wiosnę 2021 roku planowane jest uruchomienie w Radomiu ekologicznej pasieki. Charakterystyczne czerwone ule mają być wykonane z materiałów z recyklingu. Jest to jedna z pierwszych w Polsce takich inicjatyw.

Za budowę pasieki odpowiada firma MB Recycling, która w czerwcu 2020 roku postawiła w Radomiu 20 czerwonych pojemników, do których można było wyrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. W pół roku udało się w ten sposób zebrać 22 ton elektrośmieci – komputerów, radioodbiorników, telefonów, baterii czy telewizorów. Z tych odpadów, po ich przetworzeniu będą teraz budowane ekologiczne ule.

Projekt radomskich uli, który został już doceniony przez portal Polish Design przygotował grafik i zarazem hodowca pszczół Tomasz Waśkiewicz. Pszczoły mają zostać zakupione od lokalnych pszczelarzy, a stałą opiekę nad pasieką będzie sprawował wykwalifikowany pszczelarz. W rozmowie z Radiem Plus Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko, która współtworzy radomskie pasieki, ma nadzieję, że w niedalekiej przyszłości mieszkańcy miasta będą mogli obserwować tu miodobranie i skosztować pierwszych miodów.

Radom przygotowuje nie tylko ule, lecz także łąki kwietne, które mają zapewnić pszczołom jak najlepsze warunki do rozwoju. Na razie jednak nie wiadomo, gdzie dokładnie zostanie postawiona ekologiczna pasieka. Ta kwestia ma być jeszcze uzgadniana z Urzędem Miasta.Liczba wyświetleń artykułu: 726

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Łosoś w musztardzie i miodzie

Udka z kurczaka z ketchupem i miodem

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski