Portal Pszczelarski

Pasieka z elektrośmieci powstanie w Radomiu 2021

pszczelarstwo mazowieckie pasieka miejska pszczelarstwo miejskie pasieka z elektrośmieci MB Recycling ekologiczne ule Tomasz Waśkiewicz Fundacja Odzyskaj Środowisko

Na wiosnę 2021 roku planowane jest uruchomienie w Radomiu ekologicznej pasieki. Charakterystyczne czerwone ule mają być wykonane z materiałów z recyklingu. Jest to jedna z pierwszych w Polsce takich inicjatyw.

Za budowę pasieki odpowiada firma MB Recycling, która w czerwcu 2020 roku postawiła w Radomiu 20 czerwonych pojemników, do których można było wyrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. W pół roku udało się w ten sposób zebrać 22 ton elektrośmieci – komputerów, radioodbiorników, telefonów, baterii czy telewizorów. Z tych odpadów, po ich przetworzeniu będą teraz budowane ekologiczne ule.

Projekt radomskich uli, który został już doceniony przez portal Polish Design przygotował grafik i zarazem hodowca pszczół Tomasz Waśkiewicz. Pszczoły mają zostać zakupione od lokalnych pszczelarzy, a stałą opiekę nad pasieką będzie sprawował wykwalifikowany pszczelarz. W rozmowie z Radiem Plus Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko, która współtworzy radomskie pasieki, ma nadzieję, że w niedalekiej przyszłości mieszkańcy miasta będą mogli obserwować tu miodobranie i skosztować pierwszych miodów.

Radom przygotowuje nie tylko ule, lecz także łąki kwietne, które mają zapewnić pszczołom jak najlepsze warunki do rozwoju. Na razie jednak nie wiadomo, gdzie dokładnie zostanie postawiona ekologiczna pasieka. Ta kwestia ma być jeszcze uzgadniana z Urzędem Miasta.Liczba wyświetleń artykułu: 599

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Ernest Bryll

Ernest Bryll

Autor tekstów

Polski poeta, pisarz, autor tekstów piosenek, dziennikarz, tłumacz i krytyk filmowy. Właściciel strony bryll.pl

Modlitwa - Ernest Bryll

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.