Portal Pszczelarski

Brak snu źle wpływa na pszczoły i muszki owocowe

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Wielkiej Brytanii neonikotynoidy sen pszczoły

Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu przeprowadzili badania nad wpływem nikotynoidów na pszczoły i muszki owocowe. Okazało się, że substancje te w znaczący sposób zaburzają zegar biologicznych tych owadów.

Wyniki badań naukowców ukazały się na łamach czasopisma "Scientific Reports". Według ustaleń badaczy neonikotynoidy, które do niedawna dominowały w środkach ochrony roślin nie tylko, jak dotychczas sądzono powodują utratę orientacji przez pszczoły, ale również zakłócają ich rytm dobowy. Podczas badania owady, które miały styczność z dawką tych substancji o podobnym natężeniu, z jaką można było się spotkać na polach uprawnych nie mogły zapaść w sen. Miały także problem z odróżnieniem dnia od nocy, co już w znaczący sposób wpływa na prace pszczół.

Naukowcy podkreślają, że sen u owadów jest nie mniej ważny jak u ludzi. Wiąże się to z koncentracją, możliwościami zapamiętania i sprawnością fizyczną. Tymczasem neonikotynoidy zaburzają pracę receptorów odpowiadających za przesyłanie impulsów w centralnym układzie nerwowym owadów. W efekcie, owady nie są w stanie określić, kiedy się obudzić i żerować. W ten sposób pojawia się u nich istotny problem, by zdobyć pożywienie i w ogóle przeżyć.

Stosowanie neonikotynoidów w środkach ochrony roślin jest obecnie zakazane na terenie Unii Europejskiej. Brytyjscy naukowcy obawiają się jednak, że teraz, po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty, zakazu ten w ich kraju może zostać zniesiony.Liczba wyświetleń artykułu: 386

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową

Grzegorz Belica

Grzegorz Belica

Autor tekstów oraz Koordynator Fab Lab Łódź

Fab Lab Łódź to organizacja propagująca idee zrób to sam, samowystarczalności i rozwoju umiejętności praktycznych. Jednym z elementów jaki rozwijają jest edukacja w zakresie hodowli pszczół i roli jaką pełnią w naturze i gospodarce człowieka.

Warsztat: Sami robimy ul wielkopolski

III edycja warsztatów: Sami robimy ul wielkopolski

Warsztaty pszczelarskie w Fab Lab Łódź - relacja z wydarzenia

Bogdan Piekarz

Bogdan Piekarz

Autor tekstów

Pszczelarz z przeszło 70-letnim doświadczeniem. Autor licznych publikacji w branżowych czasopismach. Członek Rejonowego Koła Pszczelarzy nr 2 w Łodzi.

Miodobranie - krok po kroku

Główny przegląd wiosenny rodzin pszczelich

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.