Portal Pszczelarski

Polski Związek Pszczelarski wnioskuje do Ministerstwa Rolnictwa o wsparcie dla pszczelarzy 2021

pszczelarstwo w Polsce Polski Związek Pszczelarski dofinansowanie pasieki hodowla pszczół Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa

Polski Związek Pszczelarski składa wniosek o wsparcie dla hodowców pszczół do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Organizacja chce, by resort co roku dofinansowywał pszczelarzy kwotą zależną od każdej przezimowanej pszczelej rodziny. 

W liście skierowanym do ministra rolnictwa Grzegorza Pudy Związek zwraca uwagę, że ta pomoc jest niezbędna ze względu na coraz trudniejsze warunki prowadzenia hodowli pszczół. Wpływ na to mają zmiany klimatyczne, takie jak: ciepłe zimy, zimne wiosny oraz towarzyszące temu ekstremalne zjawiska pogodowe, np. wichury, tornada czy gradobicia. To wszystko powoduje m.in. brak wystarczającej ilości nektaru, co w naturalny sposób osłabia pszczelą populację. Podobnie skutki przynoszą choroby pszczół, na które ciągle brak skutecznych medykamentów czy powszechne stosowanie szkodliwych dla owadów środków ochrony roślin. Organizacja zwraca uwagę, że pszczelarze muszą na utrzymanie swoich pasiek przeznaczać z roku na roku coraz więcej pieniędzy, które pochłaniają głównie koszty związane z dokarmianiem pszczół, a niekiedy nawet odbudową pasiek, gdy doszło do zatrucia owadów pestycydami.

Obecnie pszczelarze otrzymują pomoc z Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa, ale zdaniem Polskiego Związku Pszczelarskiego, jest to zbyt mało, by pomóc wszystkim hodowcom pszczół, zwłaszcza tym najmniejszym, bowiem środki wydawane w ramach tego systemu są uzależnione od wielkości pasieki. Dlatego Polski Związek Pszczelarski chce, by Ministerstwo Rolnictwa wsparło finansowo utrzymanie każdej pszczelej rodziny, która przetrwa sezon zimowy.

Nie jest to pierwsza taka inicjatywa Związku. We wrześniu 2020 roku organizacja wnioskowała do Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Rolnictwa o wsparcie finansowe na dokarmianie pszczół. Obydwa resorty wydały jednak decyzję odmowną, wskazując m.in. że taka pomoc byłaby niezgodna z zasadami funkcjonowania rynku wewnętrznego Unii Europejskiej.Liczba wyświetleń artykułu: 710

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Żurawina z miodem i wanilią

Pierniczki świąteczne z miodem

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

SKN Apis

SKN Apis

Partner serwisu

Studenckie Koło Naukowe "Apis" funkcjonuje na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu, kierując swoje działania do wszystkich miłośników owadów użytkowych.

Zbiórka nasion i sadzonek roślin miododajnych i pyłkodajnych. SKN Apis 2016

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.