Portal Pszczelarski

Polski Związek Pszczelarski wnioskuje do Ministerstwa Rolnictwa o wsparcie dla pszczelarzy 2021

pszczelarstwo w Polsce Polski Związek Pszczelarski dofinansowanie pasieki hodowla pszczół Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa

Polski Związek Pszczelarski składa wniosek o wsparcie dla hodowców pszczół do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Organizacja chce, by resort co roku dofinansowywał pszczelarzy kwotą zależną od każdej przezimowanej pszczelej rodziny. 

W liście skierowanym do ministra rolnictwa Grzegorza Pudy Związek zwraca uwagę, że ta pomoc jest niezbędna ze względu na coraz trudniejsze warunki prowadzenia hodowli pszczół. Wpływ na to mają zmiany klimatyczne, takie jak: ciepłe zimy, zimne wiosny oraz towarzyszące temu ekstremalne zjawiska pogodowe, np. wichury, tornada czy gradobicia. To wszystko powoduje m.in. brak wystarczającej ilości nektaru, co w naturalny sposób osłabia pszczelą populację. Podobnie skutki przynoszą choroby pszczół, na które ciągle brak skutecznych medykamentów czy powszechne stosowanie szkodliwych dla owadów środków ochrony roślin. Organizacja zwraca uwagę, że pszczelarze muszą na utrzymanie swoich pasiek przeznaczać z roku na roku coraz więcej pieniędzy, które pochłaniają głównie koszty związane z dokarmianiem pszczół, a niekiedy nawet odbudową pasiek, gdy doszło do zatrucia owadów pestycydami.

Obecnie pszczelarze otrzymują pomoc z Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa, ale zdaniem Polskiego Związku Pszczelarskiego, jest to zbyt mało, by pomóc wszystkim hodowcom pszczół, zwłaszcza tym najmniejszym, bowiem środki wydawane w ramach tego systemu są uzależnione od wielkości pasieki. Dlatego Polski Związek Pszczelarski chce, by Ministerstwo Rolnictwa wsparło finansowo utrzymanie każdej pszczelej rodziny, która przetrwa sezon zimowy.

Nie jest to pierwsza taka inicjatywa Związku. We wrześniu 2020 roku organizacja wnioskowała do Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Rolnictwa o wsparcie finansowe na dokarmianie pszczół. Obydwa resorty wydały jednak decyzję odmowną, wskazując m.in. że taka pomoc byłaby niezgodna z zasadami funkcjonowania rynku wewnętrznego Unii Europejskiej.Liczba wyświetleń artykułu: 464

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.