Portal Pszczelarski

Polski Związek Pszczelarski wnioskuje do Ministerstwa Rolnictwa o wsparcie dla pszczelarzy 2021

pszczelarstwo w Polsce Polski Związek Pszczelarski dofinansowanie pasieki hodowla pszczół Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa

Polski Związek Pszczelarski składa wniosek o wsparcie dla hodowców pszczół do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Organizacja chce, by resort co roku dofinansowywał pszczelarzy kwotą zależną od każdej przezimowanej pszczelej rodziny. 

W liście skierowanym do ministra rolnictwa Grzegorza Pudy Związek zwraca uwagę, że ta pomoc jest niezbędna ze względu na coraz trudniejsze warunki prowadzenia hodowli pszczół. Wpływ na to mają zmiany klimatyczne, takie jak: ciepłe zimy, zimne wiosny oraz towarzyszące temu ekstremalne zjawiska pogodowe, np. wichury, tornada czy gradobicia. To wszystko powoduje m.in. brak wystarczającej ilości nektaru, co w naturalny sposób osłabia pszczelą populację. Podobnie skutki przynoszą choroby pszczół, na które ciągle brak skutecznych medykamentów czy powszechne stosowanie szkodliwych dla owadów środków ochrony roślin. Organizacja zwraca uwagę, że pszczelarze muszą na utrzymanie swoich pasiek przeznaczać z roku na roku coraz więcej pieniędzy, które pochłaniają głównie koszty związane z dokarmianiem pszczół, a niekiedy nawet odbudową pasiek, gdy doszło do zatrucia owadów pestycydami.

Obecnie pszczelarze otrzymują pomoc z Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa, ale zdaniem Polskiego Związku Pszczelarskiego, jest to zbyt mało, by pomóc wszystkim hodowcom pszczół, zwłaszcza tym najmniejszym, bowiem środki wydawane w ramach tego systemu są uzależnione od wielkości pasieki. Dlatego Polski Związek Pszczelarski chce, by Ministerstwo Rolnictwa wsparło finansowo utrzymanie każdej pszczelej rodziny, która przetrwa sezon zimowy.

Nie jest to pierwsza taka inicjatywa Związku. We wrześniu 2020 roku organizacja wnioskowała do Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Rolnictwa o wsparcie finansowe na dokarmianie pszczół. Obydwa resorty wydały jednak decyzję odmowną, wskazując m.in. że taka pomoc byłaby niezgodna z zasadami funkcjonowania rynku wewnętrznego Unii Europejskiej.Liczba wyświetleń artykułu: 1041

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Chałka z szafranem i miodem

Nan-e qandi

Konfitura z melona z imbirem i miodem

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom