Portal Pszczelarski

Polski Związek Pszczelarski wnioskuje do Ministerstwa Rolnictwa o wsparcie dla pszczelarzy 2021

pszczelarstwo w Polsce Polski Związek Pszczelarski dofinansowanie pasieki hodowla pszczół Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa

Polski Związek Pszczelarski składa wniosek o wsparcie dla hodowców pszczół do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Organizacja chce, by resort co roku dofinansowywał pszczelarzy kwotą zależną od każdej przezimowanej pszczelej rodziny. 

W liście skierowanym do ministra rolnictwa Grzegorza Pudy Związek zwraca uwagę, że ta pomoc jest niezbędna ze względu na coraz trudniejsze warunki prowadzenia hodowli pszczół. Wpływ na to mają zmiany klimatyczne, takie jak: ciepłe zimy, zimne wiosny oraz towarzyszące temu ekstremalne zjawiska pogodowe, np. wichury, tornada czy gradobicia. To wszystko powoduje m.in. brak wystarczającej ilości nektaru, co w naturalny sposób osłabia pszczelą populację. Podobnie skutki przynoszą choroby pszczół, na które ciągle brak skutecznych medykamentów czy powszechne stosowanie szkodliwych dla owadów środków ochrony roślin. Organizacja zwraca uwagę, że pszczelarze muszą na utrzymanie swoich pasiek przeznaczać z roku na roku coraz więcej pieniędzy, które pochłaniają głównie koszty związane z dokarmianiem pszczół, a niekiedy nawet odbudową pasiek, gdy doszło do zatrucia owadów pestycydami.

Obecnie pszczelarze otrzymują pomoc z Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa, ale zdaniem Polskiego Związku Pszczelarskiego, jest to zbyt mało, by pomóc wszystkim hodowcom pszczół, zwłaszcza tym najmniejszym, bowiem środki wydawane w ramach tego systemu są uzależnione od wielkości pasieki. Dlatego Polski Związek Pszczelarski chce, by Ministerstwo Rolnictwa wsparło finansowo utrzymanie każdej pszczelej rodziny, która przetrwa sezon zimowy.

Nie jest to pierwsza taka inicjatywa Związku. We wrześniu 2020 roku organizacja wnioskowała do Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Rolnictwa o wsparcie finansowe na dokarmianie pszczół. Obydwa resorty wydały jednak decyzję odmowną, wskazując m.in. że taka pomoc byłaby niezgodna z zasadami funkcjonowania rynku wewnętrznego Unii Europejskiej.Liczba wyświetleń artykułu: 1375

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agnieszka Koza

Agnieszka Koza

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Eksplozja Smaku

Interesuje się wszystkim co jest związane z jedzeniem ale szczególną uwagę zwraca na zdrowe, racjonalne żywienie. W wolnym czasie rozwija swoje pasje którymi są: fotografia, ogrodnictwo oraz podróże.

Herbatka z miodem na przeziębienie

Grillowana karkówka miodowa

Koktajl 3 razy M (Melon, Mango, Miód)

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Magdalena Tomaszewska-Bolałek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniokracja.hanami.pl

Japonista, dziennikarka, badaczka kultury żywieniowej, autorka książek: "Tradycje kulinarne Japonii" i "Japońskie słodycze" (książka nominowana w 3 kategoriach do Gourmand World Cookbook Awards). Zajmuje się prowadzeniem warsztatów kulinarnych, a także spotkań z zakresu historii jedzenia, trendów kulinarnych i percepcji smaku.

Pierniczki świąteczne z miodem

Miodowe ciasto z sezamową bezą

Figi z jogurtem bałkańskim i pistacjami

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Krem bananowo-owsiany z miodem

Puchowa owsianka na różanym mleku

Placki z borówkami i miodem z cytryną