Portal Pszczelarski

Polski Związek Pszczelarski wnioskuje do Ministerstwa Rolnictwa o wsparcie dla pszczelarzy 2021

pszczelarstwo w Polsce Polski Związek Pszczelarski dofinansowanie pasieki hodowla pszczół Krajowy Program Wsparcia Pszczelarstwa

Polski Związek Pszczelarski składa wniosek o wsparcie dla hodowców pszczół do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Organizacja chce, by resort co roku dofinansowywał pszczelarzy kwotą zależną od każdej przezimowanej pszczelej rodziny. 

W liście skierowanym do ministra rolnictwa Grzegorza Pudy Związek zwraca uwagę, że ta pomoc jest niezbędna ze względu na coraz trudniejsze warunki prowadzenia hodowli pszczół. Wpływ na to mają zmiany klimatyczne, takie jak: ciepłe zimy, zimne wiosny oraz towarzyszące temu ekstremalne zjawiska pogodowe, np. wichury, tornada czy gradobicia. To wszystko powoduje m.in. brak wystarczającej ilości nektaru, co w naturalny sposób osłabia pszczelą populację. Podobnie skutki przynoszą choroby pszczół, na które ciągle brak skutecznych medykamentów czy powszechne stosowanie szkodliwych dla owadów środków ochrony roślin. Organizacja zwraca uwagę, że pszczelarze muszą na utrzymanie swoich pasiek przeznaczać z roku na roku coraz więcej pieniędzy, które pochłaniają głównie koszty związane z dokarmianiem pszczół, a niekiedy nawet odbudową pasiek, gdy doszło do zatrucia owadów pestycydami.

Obecnie pszczelarze otrzymują pomoc z Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa, ale zdaniem Polskiego Związku Pszczelarskiego, jest to zbyt mało, by pomóc wszystkim hodowcom pszczół, zwłaszcza tym najmniejszym, bowiem środki wydawane w ramach tego systemu są uzależnione od wielkości pasieki. Dlatego Polski Związek Pszczelarski chce, by Ministerstwo Rolnictwa wsparło finansowo utrzymanie każdej pszczelej rodziny, która przetrwa sezon zimowy.

Nie jest to pierwsza taka inicjatywa Związku. We wrześniu 2020 roku organizacja wnioskowała do Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Rolnictwa o wsparcie finansowe na dokarmianie pszczół. Obydwa resorty wydały jednak decyzję odmowną, wskazując m.in. że taka pomoc byłaby niezgodna z zasadami funkcjonowania rynku wewnętrznego Unii Europejskiej.



Liczba wyświetleń artykułu: 1417

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Pszczelarz, a kto to taki?