Portal Pszczelarski

Miód Podlaski - etykiety, banderole i zakrętki dla pszczelarzy od PCPL 2021

pszczelarstwo podlaskie etykieta na miód miód podlaski Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Do 15 lutego 2021 roku pszczelarze z województwa podlaskiego mogą się ubiegać o otrzymanie etykiety "Miód Podlaski". Wprowadzona decyzją Zarządu Województwa Podlaskiego identyfikacja ma wyróżniać najlepsze miody z podlaskich pasiek.

Celem powstania systemu identyfikacji wizualnej "Miód podlaski" jest popularyzacja produktów lokalnych pszczelarzy poprzez markę województwa podlaskiego. Jednocześnie jest to promocja regionu za pomocą wysokiej jakości produktów. Każdą z zgłoszonych pasiek odwiedzą pracownicy Podlaskiego Centrum Produktu Lokalnego, a wyniki tej wizyty zostaną opublikowane na stronie Centrum.

Etykieta "Miód podlaski" ma być potwierdzeniem, że miód jest najwyższej jakości, a pszczelarz sam dogląda swoich pszczół. Wyróżniony hodowca pszczół otrzyma do 2 tysięcy etykiet, banderoli oraz zakrętek w kolorze białym lub czarnym. Pszczelarze zostaną także przeszkoleni w zakresie prawidłowego etykietowania oraz zaznajomieni z zasadami szeroko rozumianej promocji jakości żywności. Ich miody będą także promowane w podlaskiej bazie produktów lokalnych.

Zarząd Województwa Podlaskiego przygotował następujące zestawy etykiet:

  • Miód podlaski (uniwersalny),
  • Miód podlaski nektarowy wielokwiatowy,
  • Miód podlaski z terenów leśnych,
  • Miód podlaski nektarowo-spadziowy.

Wnioski o uzyskanie etykiet należy składać drogą elektroniczną za pośrednictwem strony: https://producenci.wrotapodlasia.pl/index.php/396522?lang=pl

Decyduje kolejność prawidłowo wypełnionego zgłoszenia. Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 85 66 54 826 lub adresem e-mail: produkty@wrotapodlasia.pl



Liczba wyświetleń artykułu: 1421

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Ewa Jarosz

Ewa Jarosz

autor przepisów kulinarnych i bloga dietetykwstolicy.blogspot.com

Dietetyk medyczny, blogerka kulinarna i amator fotografii. Uczy swoich pacjentów jak utrzymać zasady racjonalnego odżywiania czerpiąc przyjemność z jedzenia. Zaraża optymizmem i zdrowym podejściem do życia.

Ciasto orzechowe z miodem

Ciasto jogurtowo-miodowe z cynamonem

Pieczone owoce z miodem i płatkami owsianymi

Magdalena Mendziak

Magdalena Mendziak

Autorka tekstów

Studentka Wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego. Właścicielka małej pasieki w okolicach Zgorzelca. Zawsze uśmiechnięta miłośniczka zwierząt oraz natury. W wolnych chwilach poświęca się wolontariatowi.

Pierniki miodowe na choinkę

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.