Portal Pszczelarski

Zniszczona pasieka w Jastrowie 2021

pszczelarstwo wielkopolskie zniszczona pasieka Kazimierz Zasada

W Jastrowie w województwie wielkopolskim doszło do ataku na pasiekę. Wskutek celowego działania sprawcy zginęło blisko 30 tysięcy pszczół i zniszczono kilkanaście uli.

Kazimierz Zasada właściciel zniszczonej pasieki w Jastrowie prowadził ją przez 20 lat. Zniszczenia zauważył 2 stycznia 2021 roku, gdy udał się do swoich uli. Gdy zobaczył co się stało, to jak sam twierdzi, jako osoba o słabym sercu obawiał się, że będzie potrzebował pomocy lekarza. Sprawca nie tylko powywracał ule, ale także je skopał, przebijając na wylot. Z kilkunastu uli przetrwały jedynie dwa, z kolei większość pszczół pomarła na mrozie.

Poszkodowany pszczelarz i jego rodzina nie mają wątpliwości, że zniszczenia to dzieło człowieka. Świadczy o tym sforsowanie furtki w ogrodzeniu do pasieki. Straty szacowane są na około 20 tysięcy złotych. Bliscy pana Kazimierza Zasady uruchomili jednak zbiórkę internetową, która ma pomóc mu w odbudowie pasieki. Tym razem ma to być pasieka edukacyjna, w której okoliczne dzieci i młodzież będą mogły się dowiedzieć sporo o hodowli pszczół.

Sprawę zniszczonej pasieki w Jastrowie bada policja. Sprawcy może grozić do 5 lat więzienia.Liczba wyświetleń artykułu: 698

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Miód - produkt pszczeli

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie

Partner serwisu

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Łukcie realizowany jest projekt ekologiczny "Pszczoły Lubię". Projekt jest laureatem konkursu grantowego "Z Kujawskim pomagamy pszczołom". Grant ufundowała firma ZT Kruszwica S.A. Organizatorem konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia. Koordynatorkami projektu są Elżbieta Piotrak i Magdalena Palińska.

Pszczoły Lubię. Cz. 2.

Pszczoły Lubię. Cz. 1.

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Krem jaglany z prażonym jabłkiem, rodzynkami i miodem

Nugat z orzechami, żurawiną i miodem

Sałata rzymska z mandarynkami i ogórkiem