Portal Pszczelarski

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa: Polska czołowym producentem miodów w Unii Europejskiej

pszczelarstwo w Polsce Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Marcin Wroński produkcja miodu miód

Marcin Wroński, wiceszef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) w wypowiedzi udzielonej Polskiej Agencji Prasowej stwierdził, że Polska jest obecnie na czwartym miejscu wśród czołowych producentów miodów w Unii Europejskiej, a ten sukces jest m.in. zasługą uruchomionych programów wsparcia pszczelarstwa.

Według danych podawanych przez KOWR, udział Polski w produkcji miodu na obszarze Unii Europejskiej wynosi 9 procent, co w latach 2015-2019 dawało od 15 do 24 tysięcy ton tego produktu pszczelego. We Wspólnocie więcej miodu wytwarza jedynie Hiszpania, Rumunia oraz Węgry. KOWR odnotowuje również ciągły wzrost populacji pszczół w Polsce. W 2019 roku w Polsce znajdowało się ok. 1,68 miliona rodzin pszczelich. Jest to aż o 50 procent więcej niż dekadę wcześniej.

Marcin Wroński podkreślił, że tego sukcesu nie byłoby bez wdrażania kolejnych trzyletnich Krajowych Programów Wsparcia Pszczelarstwa, które są wspófinansowane po połowie z budżetu krajowego i unijnego. Środki te w przeciągu ostatnich 15 lat były przeznaczane na szkolenia, zakup sprzętu pszczelarskiego czy leków do walki z chorobami pszczół. Z programów uruchamianych przez KOWR korzystna około 40 tysięcy pszczelarzy w przeciągu roku. Są one także regularnie modyfikowane zgodnie z postulatami związków pszczelarskich i panującą w danej chwili sytuacją.

Zastępca dyrektora generalnego KOWR zaznaczył też, że Polska może wygrywać konkurencję z miodami importowanymi dzięki różnorodności proponowanych produktów. Marcin Wroński, rekomenduje by krajowi producenci miodów używali na etykietach oznaczenia "Produkt Polski". Jest to bowiem jasna informacja dla klienta, że wybierając taki miód, przyczyniamy się do rozwoju naszego rodzimego pszczelarstwa i mamy gwarancję wysokiej jakości.Liczba wyświetleń artykułu: 295

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Magdalena Faltyn

Magdalena Faltyn

Autorka przepisów kulinarnych i bloga kuchniakrokusia.co.uk.

Na co dzień mama, której pasją jest gotowanie, czytanie książek oraz zwiedzanie ciekawych miejsc.

Kurczak w sosie miodowo-musztardowym z nutką chili

Koktajl z mango i ananasa z mlekiem kokosowym

Marchewka z jabłkiem i miodem

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa destructor - znaczenie i rys historyczny

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.