Portal Pszczelarski

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa: Polska czołowym producentem miodów w Unii Europejskiej

pszczelarstwo w Polsce Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Marcin Wroński produkcja miodu miód

Marcin Wroński, wiceszef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) w wypowiedzi udzielonej Polskiej Agencji Prasowej stwierdził, że Polska jest obecnie na czwartym miejscu wśród czołowych producentów miodów w Unii Europejskiej, a ten sukces jest m.in. zasługą uruchomionych programów wsparcia pszczelarstwa.

Według danych podawanych przez KOWR, udział Polski w produkcji miodu na obszarze Unii Europejskiej wynosi 9 procent, co w latach 2015-2019 dawało od 15 do 24 tysięcy ton tego produktu pszczelego. We Wspólnocie więcej miodu wytwarza jedynie Hiszpania, Rumunia oraz Węgry. KOWR odnotowuje również ciągły wzrost populacji pszczół w Polsce. W 2019 roku w Polsce znajdowało się ok. 1,68 miliona rodzin pszczelich. Jest to aż o 50 procent więcej niż dekadę wcześniej.

Marcin Wroński podkreślił, że tego sukcesu nie byłoby bez wdrażania kolejnych trzyletnich Krajowych Programów Wsparcia Pszczelarstwa, które są wspófinansowane po połowie z budżetu krajowego i unijnego. Środki te w przeciągu ostatnich 15 lat były przeznaczane na szkolenia, zakup sprzętu pszczelarskiego czy leków do walki z chorobami pszczół. Z programów uruchamianych przez KOWR korzystna około 40 tysięcy pszczelarzy w przeciągu roku. Są one także regularnie modyfikowane zgodnie z postulatami związków pszczelarskich i panującą w danej chwili sytuacją.

Zastępca dyrektora generalnego KOWR zaznaczył też, że Polska może wygrywać konkurencję z miodami importowanymi dzięki różnorodności proponowanych produktów. Marcin Wroński, rekomenduje by krajowi producenci miodów używali na etykietach oznaczenia "Produkt Polski". Jest to bowiem jasna informacja dla klienta, że wybierając taki miód, przyczyniamy się do rozwoju naszego rodzimego pszczelarstwa i mamy gwarancję wysokiej jakości.Liczba wyświetleń artykułu: 237

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.