Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa: Polska czołowym producentem miodów w Unii Europejskiej

Marcin Wroński, wiceszef Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) w wypowiedzi udzielonej Polskiej Agencji Prasowej stwierdził, że Polska jest obecnie na czwartym miejscu wśród czołowych producentów miodów w Unii Europejskiej, a ten sukces jest m.in. zasługą uruchomionych programów wsparcia pszczelarstwa.
Według danych podawanych przez KOWR, udział Polski w produkcji miodu na obszarze Unii Europejskiej wynosi 9 procent, co w latach 2015-2019 dawało od 15 do 24 tysięcy ton tego produktu pszczelego. We Wspólnocie więcej miodu wytwarza jedynie Hiszpania, Rumunia oraz Węgry. KOWR odnotowuje również ciągły wzrost populacji pszczół w Polsce. W 2019 roku w Polsce znajdowało się ok. 1,68 miliona rodzin pszczelich. Jest to aż o 50 procent więcej niż dekadę wcześniej.
Marcin Wroński podkreślił, że tego sukcesu nie byłoby bez wdrażania kolejnych trzyletnich Krajowych Programów Wsparcia Pszczelarstwa, które są wspófinansowane po połowie z budżetu krajowego i unijnego. Środki te w przeciągu ostatnich 15 lat były przeznaczane na szkolenia, zakup sprzętu pszczelarskiego czy leków do walki z chorobami pszczół. Z programów uruchamianych przez KOWR korzystna około 40 tysięcy pszczelarzy w przeciągu roku. Są one także regularnie modyfikowane zgodnie z postulatami związków pszczelarskich i panującą w danej chwili sytuacją.
Zastępca dyrektora generalnego KOWR zaznaczył też, że Polska może wygrywać konkurencję z miodami importowanymi dzięki różnorodności proponowanych produktów. Marcin Wroński, rekomenduje by krajowi producenci miodów używali na etykietach oznaczenia "Produkt Polski". Jest to bowiem jasna informacja dla klienta, że wybierając taki miód, przyczyniamy się do rozwoju naszego rodzimego pszczelarstwa i mamy gwarancję wysokiej jakości.
Liczba wyświetleń artykułu: 831
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Jak miód stał się groźny dla bezpieczeństwa narodowego?
Co się wydarzyło w 2023 roku z miodem w Polsce? Portal Pszczelarski

Kto nie może jeść miodu i dlaczego?
Kto nie może spożywać miodu? Joanna Baran

Fałszowanie miodu? Mit kontra sklepowa rzeczywistość
Miód w Polsce nie jest fałszowany Portal Pszczelarski

Alkaloidy pirolizydynowe w miodzie
Toksyczny nektar roślin a właściwości miodu Portal Pszczelarski

Sfermentowany miód rzepakowy i wrzosowy
O tym dlaczego miód fermentuje i który najczęściej? Portal Pszczelarski

Co zagraża zimującym pszczołom?
Jak pszczelarz może pomóc zimującym pszczołom? Portal Pszczelarski

Czym żywi się pszczoła miodna?
Czym żywią się pszczoły? Portal Pszczelarski
