Portal Pszczelarski

Niebieskie pszczoły robią furorę w Australii

Źródło grafiki: https://www.facebook.com/767855376594994/photos/a.767889236591608/3116565701723938/ Autor: Nick Volpe Wildlife Photography

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Australii niebieskie pszczoły

Rzadko spotykane, ale występujące na obszarze całej Australii niebieskie pszczoły stały się bardzo popularne wśród tamtejszych internautów. Australijczycy zachwycają się rodzimą pszczołą, o której istnieniu, jak twierdzą, nie mieli dotąd pojęcia.

Zdjęcie niebieskiej pszczoły, które stało się internetowym viralem w Australii zamieściły na swoim facebookowym profilu fotograf dzikiej przyrody Nick Volpe. W komentarzach pod postem internauci równie często zachwalali urodę niezwykłego owada jak przyznawali, że nie mieli pojęcia o istnieniu takich pszczół.

Tymczasem niebieskie pszczoły występują w całej Australii, za wyjątkiem Tasmanii. Swoją nazwę owady te zawdzięczają ciemnoniebieskimi paskom wokół brzucha. Samice mają ich cztery, a samce pięć. Pszczoły te posiadają żądła, ale nie jest to agresywny gatunek. Co ciekawe, nie produkują również miodu. Pojedyncze osobniki osiągają wielkość do 11 milimetrów. Średnia długość ich życia to przeważnie około 40 dni.

Niebieskie pszczoły charakteryzuje się jako samotników, stąd też trudno je zaobserwować. Gniazda budują samice w miękkim mule lub cegle z piaskowca. Szczególnym zachowaniem tych owadów jest potrząsanie kwiatem w celu usunięcia z niego trudno dostępnego pyłku, który następnie pszczoły te zbierają. Niektórzy australijscy internauci przyznawali, że mieli szczęście zaobserwować taką pracę niebieskich pszczół na żywo w swoim ogrodzie.



Liczba wyświetleń artykułu: 8864

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Kopulacja i rozwój murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.) - Podstawowe informacje

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Wiktoria Bajek

Wiktoria Bajek

Autorka tekstów

Studentka pedagogiki o specjalności resocjalizacja. Na co dzień pasjonatka pszczół miodnych i nie tylko. Szczególnie zainteresowana warunkami optymalnymi dla bytowania i rozwoju pszczół. Pasjonatka przyrody i długich spacerów.

Poliuretan czy drewno - który materiał lepszy na ul?

Celina Habryka

Celina Habryka

Autorka tekstów

Doktorantka w Katedrze Analizy i Oceny Jakości Żywności na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Zajmuje się badaniem właściwości fizykochemicznych miodów.

Podział miodów pitnych

Rodzaje miodu ze względu na pochodzenie