Portal Pszczelarski

Zbadano zależność między bzyczeniem a zapylaniem 2020

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w Szkocji zapylanie bzyczenie Mario Vallejo-Marin muchówka larwa pszczela

Naukowcy ze szkockiego Uniwersytetu w Stirling postanowili zbadać, jaki wpływ ma bzyczenie pszczół na ich zdolności do zapylania i dlaczego inne "bzyczące" owady nie posiadają ich umiejętności do zbierania pyłku. Okazało się, że dotychczasowe przypuszczenia na ten temat były błędne.

Do niedawna naukowcy sądzili, że w odróżnieniu od 11 tysięcy gatunków pszczół ponad 6 tysięcy owadów bzygowatych nie jest w stanie wykorzystywać mięśni klatki piersiowej do wytworzenia wibracji o wymaganej wielkości lub amplitudzie, aby usunąć pyłki z kwiatu.

Jak jednak pokazały badania szkockich naukowców była to błędna teoria. Owady bzygowate niezależnie od gatunku wytwarzają wibracje o podobnej amplitudzie do pszczół. Co więcej, samce pszczół generują słabsze wibracje od samic, co nie wpływa na ich zdolność do zapylania.

Doktor Mario Vallejo-Marin z zespołu badawczego stwierdził ponadto w komunikacie wydanym przez Uniwersytet w Stirling, że brak muchówek zapylających nie wynika z ich zdolności bzyczenia, lecz tego, że larwy muchówek są w znacznie mniejszym stopniu zależne w swojej diecie od pyłku, w przeciwieństwie do larw pszczół.

Badania przeprowadzono w środkowej Szkocji, na Hebrydach Zewnętrznych i na Orkadach. Badacze mierzyli i rejestrowali wibracje owadów za pomocą przenośnego miniaturowego akcelerometru i stworzonego na specjalne zamówienie oprogramowania. Wyniki ich pracy zostały opublikowane w renomowanym czasopiśmie Journal of Zoology.Liczba wyświetleń artykułu: 1130

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Pszczoły i pszczelarstwo trzech kontynentów - zaproszenie na wykład

Zadrzechnia fioletowa (Xylocopa violacea L.) - pszczoła samotnica

Kontrowersje z życia pszczół - zaproszenie na wykład otwarty

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie

Marta Stachowiak

Marta Stachowiak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga My Sweet Morning

Blogerka kulinarna (celebrate-your-morning.blogspot.com), na co dzień praktykująca słodkie śniadania. Prawdziwa koneserka miodów. Miłośniczka zdrowego i smacznego trybu życia. Swoją artystyczną duszę ujawnia nie tylko na talerzu ale również w rysunku i decoupage'u.

Zdrowe cukierki z miodem w trzech wersjach

Kiwi w cieście z miodem rzepakowym

Pełnoziarniste placki z gruszką i miodem z pyłkiem pszczelim

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich