Portal Pszczelarski

320 tysięcy złotych odszkodowania dla pszczelarzy od gminy 2020

pszczelarstwo małopolskie odszkodowanie dla pszczelarza Biecz Laboratorium Badania Pozostałości Środków Ochrony Roślin w Białymstoku cypermetryna wytrucie pszczół

Gmina Biecz w województwie małopolskim zgodnie z wyrokiem sądu musi wypłacić 14 pszczelarzom aż 320 tysięcy złotych odszkodowania. Taki jest finał wytrucia 358 pszczelich rodzin, do którego doszło w 2010 roku.

Pod koniec czerwca 2010 roku nawet dwa miliony pszczół w pasiekach w okolicach Biecza zmarło z powodu prowadzonych w tej gminie oprysków przeciw komarom. Poszkodowani pszczelarze by potwierdzić tę przyczynę śmierci zwrócili się do Laboratorium Badania Pozostałości Środków Ochrony Roślin w Białymstoku. Tam zbadano pięć próbek martwych pszczół. W wydanej przez laboratorium opinii wskazano, że przyczyną śmierci owadów była stosowana w opryskach śmiertelna dla pszczół substancja o nazwie cypermetryna.

Z tymi dowodami 14 poszkodowanych pszczelarzy zaczęło dochodzić sprawiedliwości w sądzie. Hodowcy pszczół wycenili swoje straty na 250 tysięcy złotych. Władze miasta tłumaczyły, że akcja odkomarzania była niezbędna, gdyż po powodzi komary były dużym utrapieniem dla mieszkańców Biecza. Po trwającej 10 lat batalii sądowej sąd ostatecznie przyznał rację pszczelarzom nakazując wypłacenie poszkodowanym 320 tysięcy złotych odszkodowania.

W wydanym przez władze Biecza komunikacie wskazano, że oprysk wykonany za zgodą poprzedniego burmistrza odbył się w niewłaściwym czasie i z zastosowaniem budzącego istotne zastrzeżenia środka chemicznego. W orzeczeniu sądowym zaznaczono co prawda solidarną odpowiedzialność gminy i firmy wykonującej oprysk, jednakże podmiot ten już nie istnieje, a jej właściciel nie żyje. Gmina Biecz zaznaczyła również, że z powodu ograniczonych możliwości budżetowych wypłata odszkodowań odbędzie się kosztem zrezygnowania z planowanych na 2021 roku projektów gminnych.



Liczba wyświetleń artykułu: 1454

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Paulina Jamrozik

Paulina Jamrozik

Autorka tekstów oraz właścicielka Medis-online.pl

Założycielka Gabinetu Dietetycznego MEDIS. Na co dzień pomaga trwale zmienić nawyki żywieniowe swoim pacjentom. Pokazuje jak pozbyć się zbędnej tkanki tłuszczowej, poprawić samopoczucie, samoocenę, a przede wszystkim zdrowie.

Domowy sposób na wzmocnienie odporności

Łukasz Zabłocki

Łukasz Zabłocki

Autor tekstów

Właściciel dużego gospodarstwa pasiecznego w południowo-zachodniej Polsce.

Wpływ ciepłej zimy na rodziny pszczele

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Właściwości i zastosowanie miodu

Skład miodu