Portal Pszczelarski

Pasieka edukacyjna w Kaletach wyróżniona Zielonym Czekiem 2020

pszczelarstwo śląskie pasieka edukacyjna Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach postanowił w konkursie Zielony Czek w kategorii Proekologiczna Inwestycja Roku wyróżnić miasto Kalety za stworzenie pasieki edukacyjnej. Kapituła doceniła w szczególności dydaktyczno-ekologiczny charakter tego miejsca.

Pasieka powstała w lipcu 2019 roku w kaletańskim Ichtioparku. Tu znajduje się przestronny, drewniany budynek, w którym odwiedzający mogą zobaczyć oszklony ul pokazowy, w którym można na bieżąco obserwować codzienną pracę pszczół. Jest tutaj także drewniany ul zabawowo-dydaktyczny. Posiada on ruchome kolorowe elementy i powstał z myślą o najmłodszych. Poza tymi atrakcjami w budynku znajduje się również autentyczny kombinezon pszczelarski z kapeluszem, wirówka do miodu, osiem tablic edukacyjnych, a przed budynkiem wytyczono ścieżkę edukacyjną z dwiema grami terenowymi. Ponadto, odwiedzający mają do dyspozycji m.in. tablicę interaktywną oraz okulary VR 360º, które symulują wirtualną rzeczywistość życia pszczoły miodnej.

Środki na stworzenie tego miejsca pozyskano z Programu Operacyjnego Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W 2021 roku ma tutaj powstać również ogród roślin miododajnych, którego stworzenie sfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

W uzasadnieniu przyznania wyróżnienia Kapituła Zielonego Czeku doceniła walory edukacyjne i proekologiczne tego obiektu, gdzie można podejrzeć pracę pszczelej rodziny i dowiedzieć się wielu cennych ciekawostek o życiu tych owadów.Liczba wyświetleń artykułu: 643

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Stefan Jerzy Siudalski

Stefan Jerzy Siudalski

Autor artykułów

Kłodzczanin z urodzenia, obecnie mieszkaniec Warszawy. Osoba posiadające doświadczenie w różnych dziedzinach, w tym: w pszczelarstwie, poszukiwaniu wody, ochronie mienia. Emerytowany redaktor naczelny pisma Ochrona mienia, wykładowca w dziedzinie technicznej ochrony mienia oraz kierownik pracowni projektowania i produkcji aparatury naukowej.

Cztery pory roku czyli piosenka o Rębkowie

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.