Portal Pszczelarski

Pasieka edukacyjna w Kaletach wyróżniona Zielonym Czekiem 2020

pszczelarstwo śląskie pasieka edukacyjna Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach postanowił w konkursie Zielony Czek w kategorii Proekologiczna Inwestycja Roku wyróżnić miasto Kalety za stworzenie pasieki edukacyjnej. Kapituła doceniła w szczególności dydaktyczno-ekologiczny charakter tego miejsca.

Pasieka powstała w lipcu 2019 roku w kaletańskim Ichtioparku. Tu znajduje się przestronny, drewniany budynek, w którym odwiedzający mogą zobaczyć oszklony ul pokazowy, w którym można na bieżąco obserwować codzienną pracę pszczół. Jest tutaj także drewniany ul zabawowo-dydaktyczny. Posiada on ruchome kolorowe elementy i powstał z myślą o najmłodszych. Poza tymi atrakcjami w budynku znajduje się również autentyczny kombinezon pszczelarski z kapeluszem, wirówka do miodu, osiem tablic edukacyjnych, a przed budynkiem wytyczono ścieżkę edukacyjną z dwiema grami terenowymi. Ponadto, odwiedzający mają do dyspozycji m.in. tablicę interaktywną oraz okulary VR 360º, które symulują wirtualną rzeczywistość życia pszczoły miodnej.

Środki na stworzenie tego miejsca pozyskano z Programu Operacyjnego Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W 2021 roku ma tutaj powstać również ogród roślin miododajnych, którego stworzenie sfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

W uzasadnieniu przyznania wyróżnienia Kapituła Zielonego Czeku doceniła walory edukacyjne i proekologiczne tego obiektu, gdzie można podejrzeć pracę pszczelej rodziny i dowiedzieć się wielu cennych ciekawostek o życiu tych owadów.Liczba wyświetleń artykułu: 278

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.