Portal Pszczelarski

Pasieka edukacyjna w Kaletach wyróżniona Zielonym Czekiem 2020

pszczelarstwo śląskie pasieka edukacyjna Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach postanowił w konkursie Zielony Czek w kategorii Proekologiczna Inwestycja Roku wyróżnić miasto Kalety za stworzenie pasieki edukacyjnej. Kapituła doceniła w szczególności dydaktyczno-ekologiczny charakter tego miejsca.

Pasieka powstała w lipcu 2019 roku w kaletańskim Ichtioparku. Tu znajduje się przestronny, drewniany budynek, w którym odwiedzający mogą zobaczyć oszklony ul pokazowy, w którym można na bieżąco obserwować codzienną pracę pszczół. Jest tutaj także drewniany ul zabawowo-dydaktyczny. Posiada on ruchome kolorowe elementy i powstał z myślą o najmłodszych. Poza tymi atrakcjami w budynku znajduje się również autentyczny kombinezon pszczelarski z kapeluszem, wirówka do miodu, osiem tablic edukacyjnych, a przed budynkiem wytyczono ścieżkę edukacyjną z dwiema grami terenowymi. Ponadto, odwiedzający mają do dyspozycji m.in. tablicę interaktywną oraz okulary VR 360º, które symulują wirtualną rzeczywistość życia pszczoły miodnej.

Środki na stworzenie tego miejsca pozyskano z Programu Operacyjnego Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W 2021 roku ma tutaj powstać również ogród roślin miododajnych, którego stworzenie sfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

W uzasadnieniu przyznania wyróżnienia Kapituła Zielonego Czeku doceniła walory edukacyjne i proekologiczne tego obiektu, gdzie można podejrzeć pracę pszczelej rodziny i dowiedzieć się wielu cennych ciekawostek o życiu tych owadów.Liczba wyświetleń artykułu: 730

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Daniel Borak

Daniel Borak

Autor tekstów

Właściciel gospodarstwa pasiecznego Ślężańskie Miody i serwisu partnerskiego www.slezanskiemiody.pl

Projekt Bzykająca Przyczepka

Jak uzyskać finansowanie projektu korzystając z platformy crowdfundingowej Polak Potrafi?

Projekt Bzykająca Przyczepka Edukuje

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Szybki piernik z miodem na święta

Pierniczki z miodem na święta - wersja 1

Torcik naleśnikowy z miodem

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

VI Interdyscyplinarna Konferencja TYGIEL

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie