Portal Pszczelarski

Pasieka edukacyjna w Kaletach wyróżniona Zielonym Czekiem 2020

pszczelarstwo śląskie pasieka edukacyjna Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach postanowił w konkursie Zielony Czek w kategorii Proekologiczna Inwestycja Roku wyróżnić miasto Kalety za stworzenie pasieki edukacyjnej. Kapituła doceniła w szczególności dydaktyczno-ekologiczny charakter tego miejsca.

Pasieka powstała w lipcu 2019 roku w kaletańskim Ichtioparku. Tu znajduje się przestronny, drewniany budynek, w którym odwiedzający mogą zobaczyć oszklony ul pokazowy, w którym można na bieżąco obserwować codzienną pracę pszczół. Jest tutaj także drewniany ul zabawowo-dydaktyczny. Posiada on ruchome kolorowe elementy i powstał z myślą o najmłodszych. Poza tymi atrakcjami w budynku znajduje się również autentyczny kombinezon pszczelarski z kapeluszem, wirówka do miodu, osiem tablic edukacyjnych, a przed budynkiem wytyczono ścieżkę edukacyjną z dwiema grami terenowymi. Ponadto, odwiedzający mają do dyspozycji m.in. tablicę interaktywną oraz okulary VR 360º, które symulują wirtualną rzeczywistość życia pszczoły miodnej.

Środki na stworzenie tego miejsca pozyskano z Programu Operacyjnego Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. W 2021 roku ma tutaj powstać również ogród roślin miododajnych, którego stworzenie sfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

W uzasadnieniu przyznania wyróżnienia Kapituła Zielonego Czeku doceniła walory edukacyjne i proekologiczne tego obiektu, gdzie można podejrzeć pracę pszczelej rodziny i dowiedzieć się wielu cennych ciekawostek o życiu tych owadów.Liczba wyświetleń artykułu: 430

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Emilia

Emilia

Autorka przepisów kulinarnych oraz bloga Kuchenna Kontrrewolucya

Całkiem świeżo upieczona tak mama, jak blogerka kulinarna. Fascynatka dobrej kuchni i słowiańskiego folkloru.

Kaczka w marynacie korzennej pieczona w miodzie pitnym

Sałatka z ogórków w zalewie octowo-miodowej na zimę

Kutia wigilijna z miodem pitnym

Monika Wolańska

Monika Wolańska

Autorka przepisów kulinarnych i bloga Słodkie Słone

Z wykształcenia jestem inżynierem budownictwa a z zamiłowania „kucharą” - tak określają mnie znajomi. Pasji mam całe mnóstwo! Dobra kuchnia, fotografia, piękne wnętrza i miejsca, podróże…

Sałata z grejpfrutem, serem pleśniowym i sosem winegret z miodem

Ciasteczka imbirowe z miodem

Ogórki z miodem