Portal Pszczelarski

Zwierzęce odchody chronią pszczoły przed szerszeniami azjatyckimi

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA szerszeń azjatycki Matt Shardlow

Amerykańscy naukowcy odkryli, że pszczoły miodne chroniąc się przed atakiem gigantycznych szerszeni azjatyckich, nazywanych morderczymi szerszeniami, wykorzystują zwierzęce odchody. Badacze nazywają to "niesamowicie wyrafinowanym mechanizmem obronnym".

Gigantyczne szerszenie azjatyckie, które coraz częściej można spotkać także w Europie są bardzo poważnym zagrożeniem dla pszczół. Jeden szerszeń azjatycki, który osiąga rozmiary nawet pięciokrotnie większe od typowej pszczoły miodnej, potrafi unicestwić całą pszczelą kolonię w ciągu kilku godzin. Stanowi także zagrożenie dla ludzi. W Azji z powodu ataku szerszeni ginie około 40 osób rocznie.

Naukowcy z Wellesley College w amerykańskim stanie Massachusetts opublikowali w czasopiśmie PLOSE ONE wyniki swoich badań na temat mechanizmów obronnych pszczół miodnych przed szerszeniami azjatyckimi. Co ciekawe, badania te zostały podjęte dzięki wietnamskiemu pszczelarzowi, który zauważył, że wejście do jego uli jest pokryte drobnymi plamami ekskrementów.
Amerykańscy naukowcy szybko stwierdzili, że azjatyckie pszczoły miodne wykorzystują zwierzęce odchody, by bronić się przed szerszeniami. Prawdopodobnie groźnych intruzów odstrasza zapach pszczelej broni. Ekskrementy mogą również stanowić zasłonę węchową pszczelego gniazda, przez co szerszenie mają problem w skierowaniu się do swego celu.

Cytowany przez portal ekologia.pl jeden z badaczy, Matt Shardlow stwierdził, że wykorzystywanie przez pszczoły zwierzęcych odchodów jest "niesamowicie wyrafinowanym mechanizmem obronnym". Jednak taki mechanizm może kształtować się u owadów nawet przez ponad tysiąc lat i raczej jest wątpliwe, by pszczoły z innych rejonów świata, gdzie zapylacze dopiero zaczynają się stykać z szerszeniami azjatyckimi, zdołały wykształcić podobne zachowanie.Liczba wyświetleń artykułu: 651

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.