Portal Pszczelarski

Zwierzęce odchody chronią pszczoły przed szerszeniami azjatyckimi

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA szerszeń azjatycki Matt Shardlow

Amerykańscy naukowcy odkryli, że pszczoły miodne chroniąc się przed atakiem gigantycznych szerszeni azjatyckich, nazywanych morderczymi szerszeniami, wykorzystują zwierzęce odchody. Badacze nazywają to "niesamowicie wyrafinowanym mechanizmem obronnym".

Gigantyczne szerszenie azjatyckie, które coraz częściej można spotkać także w Europie są bardzo poważnym zagrożeniem dla pszczół. Jeden szerszeń azjatycki, który osiąga rozmiary nawet pięciokrotnie większe od typowej pszczoły miodnej, potrafi unicestwić całą pszczelą kolonię w ciągu kilku godzin. Stanowi także zagrożenie dla ludzi. W Azji z powodu ataku szerszeni ginie około 40 osób rocznie.

Naukowcy z Wellesley College w amerykańskim stanie Massachusetts opublikowali w czasopiśmie PLOSE ONE wyniki swoich badań na temat mechanizmów obronnych pszczół miodnych przed szerszeniami azjatyckimi. Co ciekawe, badania te zostały podjęte dzięki wietnamskiemu pszczelarzowi, który zauważył, że wejście do jego uli jest pokryte drobnymi plamami ekskrementów.
Amerykańscy naukowcy szybko stwierdzili, że azjatyckie pszczoły miodne wykorzystują zwierzęce odchody, by bronić się przed szerszeniami. Prawdopodobnie groźnych intruzów odstrasza zapach pszczelej broni. Ekskrementy mogą również stanowić zasłonę węchową pszczelego gniazda, przez co szerszenie mają problem w skierowaniu się do swego celu.

Cytowany przez portal ekologia.pl jeden z badaczy, Matt Shardlow stwierdził, że wykorzystywanie przez pszczoły zwierzęcych odchodów jest "niesamowicie wyrafinowanym mechanizmem obronnym". Jednak taki mechanizm może kształtować się u owadów nawet przez ponad tysiąc lat i raczej jest wątpliwe, by pszczoły z innych rejonów świata, gdzie zapylacze dopiero zaczynają się stykać z szerszeniami azjatyckimi, zdołały wykształcić podobne zachowanie.



Liczba wyświetleń artykułu: 1952

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Koło Pszczelarzy w Mińsku Mazowieckim

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska założona przed II wojną światową działająca głównie na terenie powiatu mińskiego, ale zrzeszająca również pszczelarzy z innych rejonów. Celem Koła jest prowadzenie wszechstronnej działalności na rzecz pszczelarstwa i ekologii. Duży nacisk kładziony jest na edukację pszczelarzy jak również poszerzanie świadomości dzieci i młodzieży o roli pszczół w ekosystemie.

I Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim

Tadeusz Kaczkowski

Tadeusz Kaczkowski

Autor artykułów

Urodziłem się na Podolu. Jestem synem pszczelarza. Prowadzę własną pasiekę od 60 lat.

Trutowienie matek pszczelich

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Miód i jego rodzaje według prawa unijnego

Czerwiec i lipiec w pasiece a pożytki pszczele – 2014

Szałwia okręgowa – roślina miododajna