Portal Pszczelarski

Ramka hoffmanowska

Na zdjęciu: ramka hoffmanowska z wtopioną węzą. Źródło obrazka: caddon-hives.co.uk/Graphics/Product_Detail_Thumbnails/Deep_brood_frame_14x12_Hoffman3.jpg

ramka Hoffmana ramka hoffmanowska wymiary ramki hoffmanowskiej wymiary ramki Hoffmana wymiary ramek budowa ramki hoffmanowskiej budowa ramki Hoffmana

Pszczelarze w swojej pracy już dawno wpadli na pomysł, by zamykać plastry w ramki. Ich rozmiar przez lata mocno ewoluował, a z wielu różnorodnych rozmiarów pozostało tylko kilka, które warto wziąć pod uwagę, gdy będziemy tworzyć nową pasiekę.

Ramki hoffmanowskie cieszą się ogromnym uznaniem wśród pszczelarzy, którzy wybierają je często i chętnie. Dużą zaletą tego typu ramek jest fakt, że nie wymagają one żadnych dodatkowych środków podczas regulacji – są po prostu integralną częścią konstrukcji. Użytkowane dzisiaj ramki hoffmanowskie mają boczne ścianki poszerzone do 3.5 centymetra na 8 centymetrów długości. Są praktyczne i funkcjonalne, jednak warto zachować podczas ich użytkowania szczególną ostrożność – przy dociskaniu plastrów można bowiem zupełnie niechcący ścisnąć pszczoły. Wielu specjalistów widzi dość proste rozwiązanie tego problemu – wystarczy poszerzyć boczne beleczki na krótszej długości do 4 centymetrów, co zdecydowanie zapobiegłoby tego rodzaju przypadkom.

Ramka hoffamowska, podobnie jak inne typy ramek wykorzystywanych w pszczelarstwie, jest wykonywana najczęściej z drewna sosnowego, świerkowego lub lipowego. Ich ścianki są dodatkowo wzmacniane twardym drewnem, na przykład bukiem. Co prawda, wadą takiego drewna jest dość duża trudność we wbijaniu gwoździków, ale ten problem można stosunkowo łatwo obejść – wystarczy nawiercić otwory za pomocą specjalnego dziurkacza lub choćby zwykłej wiertarki. Gdy dodamy do nich metalowe oczka, drut można sztywno napiąć, dzięki czemu woskowa konstrukcja plastra zostanie dodatkowo wzmocniona. Tak wykonana ramka hoffmanowska spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagającego pszczelarza.

Opracowano na podstawie:
Werner Gekeler, Pszczoły. Poradnik hodowcy, Wydawnictwo RM, Warszawa 2014, s. 157-158

Zobacz również:

Wymiary ramek pszczelich

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 19334

Komentarze z forum pszczelarskiego

blondynekkrk 2014-01-07 11:51:34

Czy taka ramka jest dużo droższa od innych?



  Współpracują z portalem:

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

BeePower – Be or not to be, depends on a bee!

BeePower - prelekcja p. Adriana Suszki. Cz. 2.

O co chodzi w BeePower!?

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

III Konferencja Pszczelarska Klubu Dyskusyjnego Pszczółka - przebieg wydarzenia

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy

Współdziałanie pszczelarzy w zakresie promocji i sprzedaży

Monika Czyżewska

Monika Czyżewska

Tęsknota za zdrowym, prostym, jakościowym życiem blisko natury, wolnym od chemii zaprowadziła mnie do momentu w życiu, kiedy zaczęłam wypiekać domowe chleby, przygotowywać przetwory no i... domowe kosmetyki. Na moim blogu www.naturalnie-ze-naturalnie.blogspot.com dzielę się z pomysłami na mydła naturalne ręcznie robione i nie tylko. Mam nadzieję, że tak jak ja zmienicie swoje postrzeganie pielęgnacji i zdrowia i stanie się to Waszym stylem życia.