Portal Pszczelarski

Naukowcy zbadali działanie afrykańskich pszczół-zabójców 2020

pszczelarstwo na świecie pszczelarstwo w USA pszczoły-zabójcy pszczoła afrykańska

Amerykańscy naukowcy z York University i Purdue University postanowili przebadać afrykańskie hybrydowe pszczoły miodne, popularnie zwane pszczołami-zabójcami. Swój przydomek zasługują wyjątkowej agresywności. Badacze próbowali się dowiedzieć, co jest przyczyną takiego zachowania.

Gatunek afrykańskiej pszczoły miodnej jest wynikiem skrzyżowania pszczoły miodnej z Afryki Wschodniej z różnymi podgatunkami pszczół europejskich. Takiego eksperymentu podjęto się w latach 50. XX wieku w celu zwiększenia produkcji miodu w Ameryce Południowej. Gatunek po raz pierwszy pojawił się w Brazylii w 1956 roku, a po kilkudziesięciu latach rozprzestrzenił się po obszarze obydwu Ameryk. Jest to obecnie najczęściej występujący gatunek pszczół w północnej Argentynie i południowych Stanach Zjednoczonych.

Cechą wyróżniającą afrykańskie pszczoły miodne jest szybka, silna i gwałtowna reakcja na potencjalne zagrożenia. Owady te żądlą swoje ofiary 10 razy częściej niż pszczoły europejskie, a w trakcie ataku mogą ścigać intruza nawet pół kilometra. Szacuje się, że pszczoły-zabójcy doprowadziły do śmierci około tysiąca osób oraz kilku zwierząt, w tym konia.

Amerykańscy badacze próbując odkryć źródło agresywnego zachowania tej odmiany pszczół postanowili zmierzyć odpowiedź obronną 116 pszczelich kolonii, a następnie zbadać genom owadów tam występujących. Naukowcy za pomocą piłki upozorowali atak na siedlisko pszczół. Potem sprawdzono, w jakim stopniu piłka została zniszczona, by wyselekcjonować najbardziej agresywne kolonie. Z nich pobrano genom, który porównano z genomem najmniej agresywnych pszczół.

Okazało się, że choć afrykańskim pszczołom miodnym najbliżej do agresywnych pszczół miodnych z Afryki Południowej, to genom odpowiedzialny za agresje powiązany jest z pszczołami europejskimi. Do tej pory sądzono, że to wpływ genów afrykańskich odpowiada u pszczół-zabójców za reakcje obronną. Jednak pomimo, że wyniki jest odwrotny, to jak podkreślają naukowcy, to stworzenie właśnie hybrydy tych dwóch gatunków doprowadziło do szczególnego uwydatnienia cech agresywnych.Liczba wyświetleń artykułu: 463

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.