Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Podejmij wyzwanie - załóż kieszonkowy ogród pszczelarski

pszczelarstwo w Polsce ogrody miododajne kieszonkowe ogrody miododajne Jan Czaja Stowarzyszenie Grupa Odrolnika Małopolski Szlak Ogrodów pomaga pszczołom

Każdy może stworzyć "kieszonkowy ogród miododajny". Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA w ramach zadania "Małopolski Szlak Ogrodów pomaga pszczołom" zaangażowało projektanta ogrodów do opracowania projektów przydomowych ogrodów urządzonych na bazie roślin, kwiatów i drzew miododajnych.

W ostatnich latach z ogrodów przydomowych zniknęło wiele roślin miododajnych, jak np. malwa, zostały wycięte lipy drobnolistne czy akacje, a w ich miejsce pojawił się beton lub kostka brukowa, trawniki krótko strzyżone, obszary gruntu wysypane kruszywem ozdobnym lub iglaki. Zawładnęła nami nowa moda. Jako społeczeństwo przestaliśmy zwracać uwagę na to, jakie skutki dla otaczającego nas ekosystemu niesie taka działalność człowieka zaś kwestią wymierania pszczół obarczamy głównie przemysł chemiczny i rolników prowadzących duże gospodarstwa monokulturowe i wykonujących opryski. Prawda jest taka, że wymieraniu pszczół jesteśmy winni po trochę wszyscy – zauważa Jan Czaja ze Stowarzyszenia GRUPA ODROLNIKA.

pszczelarski ogród wiejski

Stąd pomysł, by opracować przydomowe ogródki i udostępnić projekty do bezpłatnego wykorzystania. Twórcy inicjatywy podkreślają, że 1 ogródek nie pomoże, ale już 1000 tego obiektów odmieni sytuację pszczół miodnych i dziko żyjących owadów zapylających. Zwróćmy uwagę, że pszczoły zapylają ok. 70% gatunków roślin, które zapewniają nam 90% pożywienia. Nasze życie jest ściśle powiązany z losem pszczół.

Stowarzyszenie GRUPA ODROLNIKA w 2018 roku powołało do życia "Małopolski Szlak Ogrodów" którego jest animatorem i na którym znajdują się takie ogrody, jak m.in.: Ogrody Królowej Bony Zamek Królewski w Niepołomicach, Ogrody Królewskie na Wawelu, Górski Ogród Botaniczny im. Mariana Raciborskiego w Zakopanem, Park Paderewskiego w Kąśnej Dolnej czy Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. W wybranych 5 ogrodach przewidziano wykonanie nasadzeń zakupionych w ramach projektu roślin, krzewów i drzew miododajnych i ich popularyzowanie.

Szersze informacje na temat zadania, jak i informacje o roślinach miododajnych można znaleźć na facebookowym profilu Małopolskiego Szlaku Ogrodów: https://www.facebook.com/MalopolskiSzlakOgrodow lub na stronie internetowej: https://www.malopolskiszlakogrodow.pl/.



Liczba wyświetleń artykułu: 1095

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Varroa sp. jako immunosupresor chorób wirusowych

Charakterystyka rodzaju Varroa i opis gatunku Varroa destructor

Pszczoła miodna. Liczebność roju pszczół, zachowanie i rasy

Ewelina Rękawek

Ewelina Rękawek

Autorka przepisów kulinarnych i bloga pysznewege.com

Copywriter z zawodu, górołaz i kucharka z zamiłowania, wegetarianka z przekonania.

Korzenna sałatka z tofu i miodem na jabłkach

Amarantusowe batoniki z miodem

Torcik naleśnikowy z miodem

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Bastani – perskie lody szafranowe

Kapusta czerwona z porto

Ser Brie w cieście francuskim z dodatkiem miodu