Powstaje Pszczeli świat - park pszczelarski w Zochcinku 2020
"Pszczeli świat" - taką nazwę będzie nosił park pszczelarski, która powstaje przy Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku w gminie Opatów w województwie świętokrzyskim. Miejsce to ma pełnić funkcje terapeutyczne, edukacyjne i ekologiczne.
Jak informuje portal echodnia.eu, w ramach projektu "Pszczeli świat", którego koszt szacowany jest na 200 tysięcy złotych, w Zochcinku powstanie ścieżka edukacyjna poświęcona tematyce hodowli pszczół oraz życia rodzin pszczelich. Ponadto przy Domu Pomocy Społecznej pojawi się 27 uli, a także domki do apiterapii oraz zagroda pszczelarza wraz z mini skansenem. Docelowo mają się w tym miejscu odbywać praktyki dla uczniów klas rolniczych i warsztaty dla dzieci i młodzieży. Planowane jest też prowadzenie produkcji miodu oraz innych wyrobów pszczelich, jak świece woskowe czy kit pszczeli. Twórcy tego projektu liczą również, że będzie to ciekawe miejsce wypoczynku dla przyjezdnych i mieszkańców Zochcinka.
"Pszczeli świat" w Zochcinku będzie obejmował powierzchnię około 1,3 hektara. Stawiane tutaj ule mają reprezentować różne ich odmiany, jak ul warszawski zwykły, ul warszawski poszerzany, ul wielkopolski, dadant czy ostrowski. W zagrodzie pszczelarza odwiedzający to miejsce będą mogli zapoznać się z historią tej profesji czy narzędziami do hodowli pszczół używanymi na przestrzeni wieków. Prezentowany ma być także kompletny strój pszczelarza.
Jednym z celów tej inicjatywy jest wprowadzenie możliwości skorzystania, także przez pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku, z apiterapii - metody leczenia różnego rodzaju dolegliwości za pomocą produktów pszczelich - miodu, propolisu, pyłku kwiatowego, mleczka pszczelego, pierzgi, a nawet jadu pszczelego.
Inicjatywa powstania "Pszczelego świata" została sfinansowana z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, a wszystkie prace związane z jego powstaniem mają zostać wykonane do końca 2020 roku.
Liczba wyświetleń artykułu: 1211
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!