Portal Pszczelarski

W okolicach Tarnowa powstały kieszonkowe ogrody miododajne 2020

pszczelarstwo małopolskie akcja pszczelarska ogród miododajny pszczelarstwo miejskie

Z inicjatywy Tarnowskiej Organizacji Turystycznej w regionie tarnowskim założono sześć kieszonkowych ogrodów miododajnych. Ma to być forma wsparcia dla miejscowej pszczelej populacji i stworzenie kolejnej atrakcji okolic Tarnowa.

Kieszonkowe ogrody powstały w gminie Pleśna, gminie Zakliczyn oraz w Tuchowie. W samym Tarnowie w Parku Strzeleckim założono z kolei coś w rodzaju mini-sadu z drzewami jabłoni i gruszy. Powierzchnia stworzonych kieszonkowych ogrodów nie przekracza dwóch arów. Na tym obszarze sadzone są rodzime, nieinwazyjne gatunki kwiatów, drzew i innych roślin, które sprzyjają rozwojowi pszczelej populacji. Są to m.in. róża cukrowa, irga, wrzosy czy wrzośce.

Dodatkowo Tarnowska Organizacja Turystyczna wydała specjalne mapy, na których zlokalizowano 20 pasiek z regionu tarnowskiego. Planuje się, że w tych miejscach będą odbywać warsztaty i zajęcia edukacyjne prowadzone przez miejscowych pszczelarzy.

W rozmowie z Radiem Kraków Jan Czaja z Tarnowskiej Organizacji Turystycznej zapowiada kontynuację projektu tworzenia kieszonkowych ogrodów miododajnych również po 2020 roku. Inicjatorzy chcą poprzez swoje działania uwrażliwić społeczeństwo na problem spadku pszczelej populacji oraz kształtować postawy wspierające pszczoły.Liczba wyświetleń artykułu: 452

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Projekt Bartnik i polskie więziennictwo

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Historia pszczelarza-sapera. Cz. 2.

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Historia pasieki rodzinnej Netczuków

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych