Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

W okolicach Tarnowa powstały kieszonkowe ogrody miododajne 2020

pszczelarstwo małopolskie akcja pszczelarska ogród miododajny pszczelarstwo miejskie

Z inicjatywy Tarnowskiej Organizacji Turystycznej w regionie tarnowskim założono sześć kieszonkowych ogrodów miododajnych. Ma to być forma wsparcia dla miejscowej pszczelej populacji i stworzenie kolejnej atrakcji okolic Tarnowa.

Kieszonkowe ogrody powstały w gminie Pleśna, gminie Zakliczyn oraz w Tuchowie. W samym Tarnowie w Parku Strzeleckim założono z kolei coś w rodzaju mini-sadu z drzewami jabłoni i gruszy. Powierzchnia stworzonych kieszonkowych ogrodów nie przekracza dwóch arów. Na tym obszarze sadzone są rodzime, nieinwazyjne gatunki kwiatów, drzew i innych roślin, które sprzyjają rozwojowi pszczelej populacji. Są to m.in. róża cukrowa, irga, wrzosy czy wrzośce.

Dodatkowo Tarnowska Organizacja Turystyczna wydała specjalne mapy, na których zlokalizowano 20 pasiek z regionu tarnowskiego. Planuje się, że w tych miejscach będą odbywać warsztaty i zajęcia edukacyjne prowadzone przez miejscowych pszczelarzy.

W rozmowie z Radiem Kraków Jan Czaja z Tarnowskiej Organizacji Turystycznej zapowiada kontynuację projektu tworzenia kieszonkowych ogrodów miododajnych również po 2020 roku. Inicjatorzy chcą poprzez swoje działania uwrażliwić społeczeństwo na problem spadku pszczelej populacji oraz kształtować postawy wspierające pszczoły.Liczba wyświetleń artykułu: 729

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Miód - produkt pszczeli

Pszczelarz, a kto to taki?

Propolis - produkt pszczeli

Fundacja Nasza Ziemia

Fundacja Nasza Ziemia

Partner serwisu

Organizacja pozarządowa założona w 1994 roku. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej.

Konkurs grantowy - Z Kujawskim pomagamy pszczołom

Wyniki konkursu grantowego Z Kujawskim pomagamy pszczołom II

Wyniki konkursu grantowego - z Kujawskim pomagamy pszczołom

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Agata Wojtuń oraz Agnieszka Strózik

Koordynatorki projektu "Pszczoły w szkole"

"Pszczoły w szkole" to projekt realizowany w Katolickiej Szkołe Podstawowej SPSK im. Jana Pawła II w Chojnach i nagrodzony w konkursie grantowym "Z Kujawskim pomagamy pszczołom".

Szkolny Dzień Pszczoły

Pszczoły w szkole w czerwcu

Młodzi detektywi szukają miejsc przyjaznych pszczołom

Renata Gasek

Renata Gasek

Autorka tekstów

Entuzjastka szeroko pojętego rękodzieła, autorka prac zamieszczonych na blogu Kocie robótki (https://kocieprace.blogspot.com/)

Pirografia (sztuka malowania ogniem) w pszczelarstwie