Portal Pszczelarski

W okolicach Tarnowa powstały kieszonkowe ogrody miododajne 2020

pszczelarstwo małopolskie akcja pszczelarska ogród miododajny pszczelarstwo miejskie

Z inicjatywy Tarnowskiej Organizacji Turystycznej w regionie tarnowskim założono sześć kieszonkowych ogrodów miododajnych. Ma to być forma wsparcia dla miejscowej pszczelej populacji i stworzenie kolejnej atrakcji okolic Tarnowa.

Kieszonkowe ogrody powstały w gminie Pleśna, gminie Zakliczyn oraz w Tuchowie. W samym Tarnowie w Parku Strzeleckim założono z kolei coś w rodzaju mini-sadu z drzewami jabłoni i gruszy. Powierzchnia stworzonych kieszonkowych ogrodów nie przekracza dwóch arów. Na tym obszarze sadzone są rodzime, nieinwazyjne gatunki kwiatów, drzew i innych roślin, które sprzyjają rozwojowi pszczelej populacji. Są to m.in. róża cukrowa, irga, wrzosy czy wrzośce.

Dodatkowo Tarnowska Organizacja Turystyczna wydała specjalne mapy, na których zlokalizowano 20 pasiek z regionu tarnowskiego. Planuje się, że w tych miejscach będą odbywać warsztaty i zajęcia edukacyjne prowadzone przez miejscowych pszczelarzy.

W rozmowie z Radiem Kraków Jan Czaja z Tarnowskiej Organizacji Turystycznej zapowiada kontynuację projektu tworzenia kieszonkowych ogrodów miododajnych również po 2020 roku. Inicjatorzy chcą poprzez swoje działania uwrażliwić społeczeństwo na problem spadku pszczelej populacji oraz kształtować postawy wspierające pszczoły.Liczba wyświetleń artykułu: 537

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Konfitura z melona z imbirem i miodem

Piernik sułtański

Bastani – perskie lody szafranowe

Kuba

Kuba

Autor przepisów i bloga Kuba w kuchni (z małą pomocą Mamy)

Jeden z najmłodszych kucharzy w Polsce. Ma 5 lat. Bardzo lubi pływać, śpiewać, czytać i rysować.

Babeczki orzechowo-bananowe z polewą miodową