W okolicach Tarnowa powstały kieszonkowe ogrody miododajne 2020
Z inicjatywy Tarnowskiej Organizacji Turystycznej w regionie tarnowskim założono sześć kieszonkowych ogrodów miododajnych. Ma to być forma wsparcia dla miejscowej pszczelej populacji i stworzenie kolejnej atrakcji okolic Tarnowa.
Kieszonkowe ogrody powstały w gminie Pleśna, gminie Zakliczyn oraz w Tuchowie. W samym Tarnowie w Parku Strzeleckim założono z kolei coś w rodzaju mini-sadu z drzewami jabłoni i gruszy. Powierzchnia stworzonych kieszonkowych ogrodów nie przekracza dwóch arów. Na tym obszarze sadzone są rodzime, nieinwazyjne gatunki kwiatów, drzew i innych roślin, które sprzyjają rozwojowi pszczelej populacji. Są to m.in. róża cukrowa, irga, wrzosy czy wrzośce.
Dodatkowo Tarnowska Organizacja Turystyczna wydała specjalne mapy, na których zlokalizowano 20 pasiek z regionu tarnowskiego. Planuje się, że w tych miejscach będą odbywać warsztaty i zajęcia edukacyjne prowadzone przez miejscowych pszczelarzy.
W rozmowie z Radiem Kraków Jan Czaja z Tarnowskiej Organizacji Turystycznej zapowiada kontynuację projektu tworzenia kieszonkowych ogrodów miododajnych również po 2020 roku. Inicjatorzy chcą poprzez swoje działania uwrażliwić społeczeństwo na problem spadku pszczelej populacji oraz kształtować postawy wspierające pszczoły.
Liczba wyświetleń artykułu: 897
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!