Portal Pszczelarski

Powstaje pierwsza społeczna pasieka w gminie Skalbmierz 2020

pszczelarstwo świętokrzyskie pszczelarstwo miejskie pasieka miejska pasieka społeczna Błyszczyk Bełzowski

Z inicjatywy wiceburmistrza Kamila Włosowicza w gminie Skalbmierz w województwie świętokrzyskim powstaje pierwsza społeczna pasieka. Przy udziale mieszkańców jest on zakładana w miejscowości Bełzów.

Mieszkańcy Bełzowa posadzili w swojej miejscowości już 27 drzew miododajnych, w tym 10 lip drobnolistnych, tyle samo klonów tatarskich oraz 7 ewodii. Z kolei na pasiekę przeznaczono działkę za świetlico-remizą. To właśnie tu już niedługo pojawi się pięć uli. W przygotowaniach miejsca pod pasiekę biorą udział m.in. członkinie Koła Gospodyń Wiejskich oraz druhowie z miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

Projekt jest finansowany m.in. z pieniędzy urzędu marszałkowskiego, który liczy, że środki te przyczynią się do poprawy jakości środowiska w województwie świętokrzyskim oraz produkcji tu żywności ekologicznej. W tym ostatnim zakresie mieszkańcy Bełzowa planują rozpoczęcie wytwarzania lokalnego miodu pod nazwą "Błyszczyk Bełzowski". Ma to być jeden z instrumentów promocji miejscowości.

Nie jest to jedyna taka inicjatywa w województwie świętokrzyskim. Urząd marszałkowski sfinansował w całym regionie zakup w sumie prawie 900 sadzonek drzew i ponad 1300 krzewów.Liczba wyświetleń artykułu: 384

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Propolis - produkt pszczeli

Malgorzata Radziszewska

Malgorzata Radziszewska

Autorka przepisów kulinarnych

Blogerka kulinarna (amku.blogspot.com), która uwielbia kuchenne eksperymenty. Z zawodu: tester aplikacji. Na co dzień: mama. W wolnych chwilach robi zdjęcia i zajmuje się promowaniem fotografii mobilnej działając w ramach Grupy Mobilni (grupamobilni.pl).

Sałatka kobieca Keep smiling z miodem

Kurczak teriyaki z miodem

Domowa musztarda z miodem