Portal Pszczelarski

Powstaje pierwsza społeczna pasieka w gminie Skalbmierz 2020

pszczelarstwo świętokrzyskie pszczelarstwo miejskie pasieka miejska pasieka społeczna Błyszczyk Bełzowski

Z inicjatywy wiceburmistrza Kamila Włosowicza w gminie Skalbmierz w województwie świętokrzyskim powstaje pierwsza społeczna pasieka. Przy udziale mieszkańców jest on zakładana w miejscowości Bełzów.

Mieszkańcy Bełzowa posadzili w swojej miejscowości już 27 drzew miododajnych, w tym 10 lip drobnolistnych, tyle samo klonów tatarskich oraz 7 ewodii. Z kolei na pasiekę przeznaczono działkę za świetlico-remizą. To właśnie tu już niedługo pojawi się pięć uli. W przygotowaniach miejsca pod pasiekę biorą udział m.in. członkinie Koła Gospodyń Wiejskich oraz druhowie z miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

Projekt jest finansowany m.in. z pieniędzy urzędu marszałkowskiego, który liczy, że środki te przyczynią się do poprawy jakości środowiska w województwie świętokrzyskim oraz produkcji tu żywności ekologicznej. W tym ostatnim zakresie mieszkańcy Bełzowa planują rozpoczęcie wytwarzania lokalnego miodu pod nazwą "Błyszczyk Bełzowski". Ma to być jeden z instrumentów promocji miejscowości.

Nie jest to jedyna taka inicjatywa w województwie świętokrzyskim. Urząd marszałkowski sfinansował w całym regionie zakup w sumie prawie 900 sadzonek drzew i ponad 1300 krzewów.Liczba wyświetleń artykułu: 580

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Anna Celińska

Anna Celińska

Autorka tekstów

Dziennikarz z wykształcenia, zawodu i pasji. Żaden temat nie jest jej obcy, a pszczoły z artykułu na artykuł uwielbia coraz bardziej. Na PortalPszczelarski.pl wrzuca teksty według najważniejszego klucza – informować, radzić, wyjaśniać to, co ważne dla Was. Bo bez czytelnika nie miałoby sensu pisanie.

Sposoby zwiększenia siły rodziny pszczelej

Ekonomika pszczelarstwa - mikro i makro podejście do pszczelarstwa

Paliwo do podkurzacza

Aneta Dziakowska

Aneta Dziakowska

Autorka tekstów nt. podatków

Główna księgowa z 11-letnim doświadczeniem zawodowym. Posiada certyfikat do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych nadany przez Ministra Finansów. anetak7777@wp.pl

Obowiązki pszczelarza na koniec roku podatkowego

Zmiany w podatkach i składkach ZUS dla pszczelarzy w 2017 roku

Sprzedaż bezpośrednia miodu - opodatkowanie

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Miód - produkt pszczeli