Portal Pszczelarski

Powstaje pierwsza społeczna pasieka w gminie Skalbmierz 2020

pszczelarstwo świętokrzyskie pszczelarstwo miejskie pasieka miejska pasieka społeczna Błyszczyk Bełzowski

Z inicjatywy wiceburmistrza Kamila Włosowicza w gminie Skalbmierz w województwie świętokrzyskim powstaje pierwsza społeczna pasieka. Przy udziale mieszkańców jest on zakładana w miejscowości Bełzów.

Mieszkańcy Bełzowa posadzili w swojej miejscowości już 27 drzew miododajnych, w tym 10 lip drobnolistnych, tyle samo klonów tatarskich oraz 7 ewodii. Z kolei na pasiekę przeznaczono działkę za świetlico-remizą. To właśnie tu już niedługo pojawi się pięć uli. W przygotowaniach miejsca pod pasiekę biorą udział m.in. członkinie Koła Gospodyń Wiejskich oraz druhowie z miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

Projekt jest finansowany m.in. z pieniędzy urzędu marszałkowskiego, który liczy, że środki te przyczynią się do poprawy jakości środowiska w województwie świętokrzyskim oraz produkcji tu żywności ekologicznej. W tym ostatnim zakresie mieszkańcy Bełzowa planują rozpoczęcie wytwarzania lokalnego miodu pod nazwą "Błyszczyk Bełzowski". Ma to być jeden z instrumentów promocji miejscowości.

Nie jest to jedyna taka inicjatywa w województwie świętokrzyskim. Urząd marszałkowski sfinansował w całym regionie zakup w sumie prawie 900 sadzonek drzew i ponad 1300 krzewów.



Liczba wyświetleń artykułu: 846

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Warszawie

Partner serwisu

Organizacja pszczelarska działająca na terenie województwa mazowieckiego, zrzeszająca okoliczne koła pszczelarzy. Związek dba o edukację pszczelarzy zapraszając do Dyskusyjnego Klubu Pszczelarza ciekawych wykładowców, a poprzez swoje działania umożliwia członkom kół zaopatrzenie w matki, leki i sprzęt pszczelarski.

Tadeusz Netczuk

Tadeusz Netczuk

Autor tekstów

Doświadczony pszczelarz. Chowem pszczół zajmuje się od 1970 r. Obecnie jego pasieka zlokalizowana jest w ROD Bielany we Wrocławiu.

Hodowla murarki ogrodowej (Osmia rufa L.)

Rola murarki ogrodowej w uprawach sadowniczych

Zabezpieczenie pszczoły murarki (Osmia rufa L.) przed zimą

Karolina Wronowska

Karolina Wronowska

Studentka biologii stosowanej na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Prowadzi badania na temat profilaktyki i zwalczania warrozy u pszczoły miodnej.

Metody oceny stopnia inwazji Varroa destructor

Pszczoła miodna. Klasyfikacja, występowanie i ewolucja

Oddziaływanie Varroa destructor na rodzinę pszczelą

Martyna Walerowicz

Martyna Walerowicz

Autorka tekstów

Dziennikarz. Ukończyła studia ogrodnicze, na których zajmowała się pszczelarstwem i owadami zapylającymi.

Pszczoła na kofeinie i miód kawowy

Webinarium Kim & Jim show: I bought bees. Now what? 2016

Konopie indyjskie i ich wpływ na pszczoły