Portal Pszczelarski

Powstała pierwsza mapa wszystkich gatunków pszczół 2020

pszczelarstwo na świecie gatunki pszczół pszczoły atlas pszczół

Naukowcy z Chin i Singapuru sporządzili i opublikowali na łamach czasopisma Current Biology mapę rozmieszczenia wszystkich 20 000 gatunków pszczół i innych owadów zapylających na świecie. To opracowanie ma pomóc w ich ochronie.

Jak podaje portal ekologia.pl, mapa powstała poprzez porównanie danych dotyczących występowania poszczególnych gatunków pszczół i innych zapylaczy z listą ponad 20 000 gatunków tych owadów. Okazało się, że najwięcej z nich występuje w suchych, umiarkowanych obszarach oddalonych od biegunów. Zdecydowanie więcej zapylaczy można też znaleźć na półkuli północnej niż na południowej. Co ciekawe, mniej pszczół i innych owadów zapylających jest w lasach i dżunglach niż w środowisku pustynnym. Wynika to z faktu, że drzewa dostarczają zapylaczom znacznie mniej pożywienia niż kwiaty i inne rośliny.

Kolejnym odkryciem naukowców jest udowodnienie, że różnorodność pszczół przebiega zgodnie z dwumodalnym gradientem równoleżnikowym. Oznacza to w praktyce, że większe skupiska gatunków tych zapylaczy występują z dala od bieguna północnego i południowego, a także od równika.

Mapa jest pierwszym tak dokładnym zestawieniem owadów zapylających. Naukowcy mają nadzieje, że dzięki niemu będzie można dokładnie scharakteryzować przyczyny spadku populacji pszczół i lepiej odróżnić obszary mniej odpowiednie dla tych owadów od obszarów, na których pszczoły mogą prawidłowo się rozwijać.Liczba wyświetleń artykułu: 116

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.