Portal Pszczelarski

Polski Związek Pszczelarski interweniuje w sprawie refundacji dla pszczelarzy 2020

pszczelarstwo w Polsce Polski Związek Pszczelarski dofinansowanie pasieki Tadeusz Dylon Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich

Polski Związek Pszczelarski zwrócił się do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa z prośbą o wyjaśnienie sytuacji w związku z odmową refundacji dla pszczelarzy zakupu urządzeń wielofunkcyjnych do kremowania, dozowania i pompowania miodu na rok 2020.

Tadeusz Dylon, prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego, wyraził zaniepokojenie faktem, że pszczelarze nie otrzymali dotacji, mimo że przez ostatnie lata takie wsparcie bezproblemowo przyznawano hodowcom pszczół.

Kupowane przez pszczelarzy urządzenia są przede wszystkim wykorzystywane do kremowania miodu, ale mają również wiele innych funkcji, pomocnych w hodowli. Tadeusz Dylon w "Wiadomościach Rolniczych" podkreśla, że zakupy tych wielofunkcyjnych urządzeń byłby dobrym wykorzystaniem środków z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Jest to bowiem możliwość rozwinięcia technologicznego pasiek, co wpływa na poprawę wydajności produkcji miodu oraz jakości pozyskiwanych produktów pszczelich.

Warunki udziału w mechanizmie "Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich" na lata 2020-2022 zostały zmienione 30 października 2020 roku. Choć nie znalazła się tam możliwości udzielenia dotacji na urządzenia wielofunkcyjne, to dopuszczono refundację kosztów zakupu elektryzatorów (pastuchów elektrycznych) oraz lokalizatorów GPS uli, w ramach działania "Zakup urządzeń do prowadzenia gospodarki wędrownej".

Czytaj również:

Kremowanie miodu - metody

Kremowanie miodu - praktyczne uwagi i zaleceniaLiczba wyświetleń artykułu: 548

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Agata Kurzajak

Agata Kurzajak

Autorka przepisów kulinarnych i bloga ziarenkapieprzu.com.pl

Ukończyła filologię polską i podyplomowe studia z zakresu doradztwa zawodowego na UAM w Poznaniu. Doradca zawodowy i trener. Jej największą pasją jest gotowanie. Uwielbia łączyć różne smaki i odkrywać nowe przyprawy. Miłośniczka zwierząt, filmów dokumentalnych oraz herbaty z miodem i cytryną.

Koktajl arbuzowo-truskawkowy z miodem

Skrzydełka z miodem i chili

Wiosenna sałata ze szpinakiem i winegretem czosnkowo-miodowym

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła

Pasieka Syta Pszczoła to marka pod którą prowadzi swoją pasiekę doświadczony pszczelarz - Michał Wawszczak. Kontakt dla Klientów i mediów: 794 666 570

Miód wędzony - powstanie, proces wędzenia, przeznaczenie

Michał Piątek

Michał Piątek

Ekspert Portalu Pszczelarskiego

Pszczelarz, właściciel serwisu www.pogodnypiatek.pl, w którym prowadzi blog pszczelarski i zamieszcza nakręcone przez siebie filmy. Jeden z autorów dwumiesięcznika „Pasieka”, organizator konferencji pszczelarskich, wykładowca.

IV Konferencja KD Pszczółka - podsumowanie wydarzenia

I Konferencja Pszczelarskiego Klubu Dyskusyjnego Pszczółka między Łodzią a Warszawą - przebieg spotkania

Michał Piątek Dochodowa pasieka - książka dla pszczelarzy