Portal Pszczelarski

Polski Związek Pszczelarski interweniuje w sprawie refundacji dla pszczelarzy 2020

pszczelarstwo w Polsce Polski Związek Pszczelarski dofinansowanie pasieki Tadeusz Dylon Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich

Polski Związek Pszczelarski zwrócił się do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa z prośbą o wyjaśnienie sytuacji w związku z odmową refundacji dla pszczelarzy zakupu urządzeń wielofunkcyjnych do kremowania, dozowania i pompowania miodu na rok 2020.

Tadeusz Dylon, prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego, wyraził zaniepokojenie faktem, że pszczelarze nie otrzymali dotacji, mimo że przez ostatnie lata takie wsparcie bezproblemowo przyznawano hodowcom pszczół.

Kupowane przez pszczelarzy urządzenia są przede wszystkim wykorzystywane do kremowania miodu, ale mają również wiele innych funkcji, pomocnych w hodowli. Tadeusz Dylon w "Wiadomościach Rolniczych" podkreśla, że zakupy tych wielofunkcyjnych urządzeń byłby dobrym wykorzystaniem środków z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Jest to bowiem możliwość rozwinięcia technologicznego pasiek, co wpływa na poprawę wydajności produkcji miodu oraz jakości pozyskiwanych produktów pszczelich.

Warunki udziału w mechanizmie "Wsparcie Rynku Produktów Pszczelich" na lata 2020-2022 zostały zmienione 30 października 2020 roku. Choć nie znalazła się tam możliwości udzielenia dotacji na urządzenia wielofunkcyjne, to dopuszczono refundację kosztów zakupu elektryzatorów (pastuchów elektrycznych) oraz lokalizatorów GPS uli, w ramach działania "Zakup urządzeń do prowadzenia gospodarki wędrownej".

Czytaj również:

Kremowanie miodu - metody

Kremowanie miodu - praktyczne uwagi i zaleceniaLiczba wyświetleń artykułu: 478

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!
  Współpracują z portalem:

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Skład miodu

Kontrola jakości miodu

Centrum Apiterapii ApiBałt

Centrum Apiterapii ApiBałt

Bałtów 8, 27-423 Bałtów (na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego) Telefon: +48 530-747-744 E-mail: biuro@apibalt.pl

Mini SPA w Bałtowie

Sylwia Zielińska

Sylwia Zielińska

Konsultant serwisu

Doktorantka na Uniwersytecie Rzeszowskim, członkini Koła Naukowego Technologów Żywności FERMENT. Interesuje się toksykologią żywności i zanieczyszczeniem środowiska. Dokładna analizatorka i badaczka składu chemicznego miodu. Poza uczelnią, wraz z przyjaciółką ekotesterka i propagatorka żywności ekologicznej (ekotester.pl - strona w przygotowaniu), działaczka w stowarzyszeniu oraz miłośniczka tańca i motocykli.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 1.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 3.

Jak sprawdzić rodzaj miodu? Miód spadziowy. Cz. 2.