Portal Pszczelarski

Kiepska sytuacja branży pszczelarskiej na europejskim rynku 2020

pszczelarstwo w Unii Europejskiej Copa-Cogeca Miód chiński miód

Grupa robocza "Miód" powołana w europejskim zrzeszeniu rolniczych związków zawodowych Copa-Cogeca prognozuje, że rok 2020 będzie najgorszym rokiem dla pszczelarzy od dziesięcioleci. Prognozowany poziom zbiorów miodu będzie o 40 procent mniejszy w porównaniu do 2019 roku.

Przyczyną niewielkich zbiorów jest przede wszystkim pogoda. Niekorzystne warunki atmosferyczne w okresie kwitnienia roślin spowodowały, że pszczoły nie były w stanie zebrać nektaru. W rezultacie, w niektórych krajach zabraknie pewnych rodzajów miodu. Chodzi między innymi o miód akacjowy. W takich państwach jak Węgry, Austria, Portugalia czy Włochy zbiory akacji są nawet o 80-90 procent mniejsze.

Na problemy pszczelarzy w Europie nakłada się także zalew rynku europejskiego importowanymi miodami, głównie z Chin. Hodowcy pszczół alarmują o fałszowaniu oznaczeń kraju pochodzenia miodu i wprowadzaniu klientów w błąd. Jednocześnie import chińskiego miodu powoduje spadki cen, co stawia rodzimych w pszczelarzy w bardzo trudnej sytuacji.

W związku z tym Copa-Cogeca zwróciła się do Komisji Europejskiej o podjęcie działań na rzecz wsparcia branży pszczelarskiej. Organizacja oczekuje wdrożenia środków zarządzania ryzykiem, promocji produktów europejskich tego sektora, wprowadzenia ściślejszej kontroli importu miodu z krajów trzecich i właściwego oznaczenia krajów pochodzenia miodu na produktach.Liczba wyświetleń artykułu: 406

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.