Portal Pszczelarski

Kiepska sytuacja branży pszczelarskiej na europejskim rynku 2020

pszczelarstwo w Unii Europejskiej Copa-Cogeca Miód chiński miód

Grupa robocza "Miód" powołana w europejskim zrzeszeniu rolniczych związków zawodowych Copa-Cogeca prognozuje, że rok 2020 będzie najgorszym rokiem dla pszczelarzy od dziesięcioleci. Prognozowany poziom zbiorów miodu będzie o 40 procent mniejszy w porównaniu do 2019 roku.

Przyczyną niewielkich zbiorów jest przede wszystkim pogoda. Niekorzystne warunki atmosferyczne w okresie kwitnienia roślin spowodowały, że pszczoły nie były w stanie zebrać nektaru. W rezultacie, w niektórych krajach zabraknie pewnych rodzajów miodu. Chodzi między innymi o miód akacjowy. W takich państwach jak Węgry, Austria, Portugalia czy Włochy zbiory akacji są nawet o 80-90 procent mniejsze.

Na problemy pszczelarzy w Europie nakłada się także zalew rynku europejskiego importowanymi miodami, głównie z Chin. Hodowcy pszczół alarmują o fałszowaniu oznaczeń kraju pochodzenia miodu i wprowadzaniu klientów w błąd. Jednocześnie import chińskiego miodu powoduje spadki cen, co stawia rodzimych w pszczelarzy w bardzo trudnej sytuacji.

W związku z tym Copa-Cogeca zwróciła się do Komisji Europejskiej o podjęcie działań na rzecz wsparcia branży pszczelarskiej. Organizacja oczekuje wdrożenia środków zarządzania ryzykiem, promocji produktów europejskich tego sektora, wprowadzenia ściślejszej kontroli importu miodu z krajów trzecich i właściwego oznaczenia krajów pochodzenia miodu na produktach.



Liczba wyświetleń artykułu: 1161

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!




  Współpracują z portalem:

Tadeusz Kąkol

Tadeusz Kąkol

Autor tekstów

Emerytowany nauczyciel zawodu w Zespole Szkół Rolniczych. Obecnie zajmuje się pszczołami (12 uli) i ogrodnictwem (rośliny miododajne) w Grabowcu koło Zamościa.

Pyłek kwiatowy a pyłek pszczeli

Smotrawa okazała - roślina miododajna

Propolis - produkt pszczeli

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Enactus WSZiB

Enactus WSZiB

Partner serwisu

Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Kolejny krok w ratowaniu pszczół!

Enactus WSZiB i Portal Pszczelarski

Bee Power i Enactus WSZiB nagrodzony w konkursie! Cz. 1.

Magdalena

Magdalena

Autorka przepisów kulinarnych i bloga nadpaleniskiem.blogspot.com

Dorastając w babcinej kuchni, nauczyłam się, że najlepsza kuchnia to polska kuchnia i to ją uwielbiam najbardziej. "Chwilowo" udomowiona mama na pełen etat, chwytająca życie za rogi, nie bojąca się wyzwań w żadnej sferze. Z pasji: kucharka i smakoszka, z wykształcenia: geograf.

Bigos staropolski na winie z miodem

Majowy miodek z mniszka lekarskiego

Bananowe chipsy z miodem