Kiepska sytuacja branży pszczelarskiej na europejskim rynku 2020

Grupa robocza "Miód" powołana w europejskim zrzeszeniu rolniczych związków zawodowych Copa-Cogeca prognozuje, że rok 2020 będzie najgorszym rokiem dla pszczelarzy od dziesięcioleci. Prognozowany poziom zbiorów miodu będzie o 40 procent mniejszy w porównaniu do 2019 roku.
Przyczyną niewielkich zbiorów jest przede wszystkim pogoda. Niekorzystne warunki atmosferyczne w okresie kwitnienia roślin spowodowały, że pszczoły nie były w stanie zebrać nektaru. W rezultacie, w niektórych krajach zabraknie pewnych rodzajów miodu. Chodzi między innymi o miód akacjowy. W takich państwach jak Węgry, Austria, Portugalia czy Włochy zbiory akacji są nawet o 80-90 procent mniejsze.
Na problemy pszczelarzy w Europie nakłada się także zalew rynku europejskiego importowanymi miodami, głównie z Chin. Hodowcy pszczół alarmują o fałszowaniu oznaczeń kraju pochodzenia miodu i wprowadzaniu klientów w błąd. Jednocześnie import chińskiego miodu powoduje spadki cen, co stawia rodzimych w pszczelarzy w bardzo trudnej sytuacji.
W związku z tym Copa-Cogeca zwróciła się do Komisji Europejskiej o podjęcie działań na rzecz wsparcia branży pszczelarskiej. Organizacja oczekuje wdrożenia środków zarządzania ryzykiem, promocji produktów europejskich tego sektora, wprowadzenia ściślejszej kontroli importu miodu z krajów trzecich i właściwego oznaczenia krajów pochodzenia miodu na produktach.
Liczba wyświetleń artykułu: 1161
Komentarze z forum pszczelarskiego
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy i weź udział w dyskusji!

Komisja Europejska przymierza się do zmian w dyrektywie miodowej 2021
Trzeba lepiej oznaczać informacje o kraju pochodzenia miodu Jakub Wojas

Europejscy pszczelarze domagają obowiązku etykietowania miodu 2020
Oznaczanie miodu chińskiego w UE Jakub Wojas

Grupa Copa-Cogeca popiera postulaty Europosłów w sprawie pszczół
Jest poparcie dla ratowania pszczół ze strony najważniejszych organizacji Krzysztof Dębski
