Portal Pszczelarski

Zbadano jakość miodu z miejskich pasiek w Katowicach 2020

pszczelarstwo śląskie miód jakość miodu badanie miodu pszczelarstwo miejskie pasieka miejska Łukasz Przybył

Miód z pasiek położonych na dachach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach oraz katowickich basenów Brynów i Burowiec poddano badaniom po pierwszym miodobraniach. Wyniki okazały się znakomite.

Analiza zebranego po raz pierwszy miodu z katowickich miejskich pasiek przeprowadzono na zlecenie miasta przez Zakład Pszczelarstwa w Puławach. Badania wykazały, że miód z jesiennego miodobrania zawiera aż 78% pyłku nawłoci, kolejne 11% to koniczyny oraz 2% pyłków krwawnika i 9% pozostałych pyłków. Z kolei miód z lipcowego miodobrania miał charakter spadziowo-nektarowy.

Obydwa miody odznaczają się znakomitą jakością. Liczba diastazowa, która opisuje zawartość żywych enzymów w miodzie, w lipcowych miodach wyniosła 34, a jesiennych 36. Jest to znacząco powyżej średniej. Minimalna liczba to 8, a powszechnie uznaje się, że dobry miód rzepakowy czy akacjowy osiąga poziom 10-15, z kolei lipowy i spadziowy 30. Miody katowickie posiadają również mikroskopijną ilość zanieczyszczeń. Ocenia się także, że katowickie miody mają cenne właściwości lecznicze i bakteriobójcze.

Miody nie są jednak na sprzedaż. Zbiera się je z myślą o promocji miasta. Pierwsze katowickie miejskie pasieki założono w 2020 roku. Mieszka tam w sumie 120 tysięcy pszczół miodnych. Na dachach Basenu Brynów, Basenu Burowiec oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia odbywają się warsztaty dla dzieci i dorosłych na temat pszczelarstwa i roli pszczół w przyrodzie. Hodowlę pszczół prowadzi się tu w sposób przyjazny przyrodzie. Jak informuje portal mojekatowice.pl, nawet drewno i farby użyte do produkcji uli zostały starannie pod tym kątem wybrane. Jak powiedział w rozmowie z tym serwisem opiekun katowickich pasiek Łukasz Przybył, pszczoły otrzymały już leki przeciw warrozie, a w każdym z uli jest też około 20 kilogramów pokarmu, co pozwoli tym owadom przetrwać zimę 2020/2021.

Marcin Balana

Marcin Balana

Redaktor serwisu PortalPszczelarski.pl

Doktorant na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Punktualny, towarzyski, zawsze z milionem nowych pomysłów, które stale przybliża użytkownikom portalu PortalPszczelarski.pl

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraLiczba wyświetleń artykułu: 795

Komentarze z forum pszczelarskiego

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszy!

Weź udział w dyskusji:

Zaloguj się lub zarejestruj

Miejsce na Twoją reklamę EL-TER biuro projektowe Kraków

Drogi Użytkowniku,

informujemy, że z dniem 03 października 2015 r. Marcin Balana Grupa Balana z siedzibą w Naramie przeniosła całość prowadzonego Portalu PortalPszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER z siedzibą w Narama 214, 32-095 Iwanowice.

Tym samym od 04 października 2015 r. zmienia się administrator Twoich danych osobowych. Jednocześnie podkreślamy, że zmianie nie ulegną zasady ochrony i przetwarzania Twoich danych osobowych, w tym korzystania z Usług świadczonych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl. Szczegółowe informacje nt. wykorzystania danych osobowych znajdziesz w Regulaminie Serwisu PortalPszczelarski.pl.

Przypominamy, że zawsze masz prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania, a także żądania zaprzestania ich przetwarzania i prawo sprzeciwu wobec przetwarzania danych osobowych.

W związku z powyższym prosimy Cię o wyrażenie zgody na zmianę Administratora Danych Osobowych poprzez zaakceptowanie poniższych klauzul:
"Wyrażam zgodę na przejście ogółu praw i obowiązków Marcin Balana Grupa Balana wynikających ze świadczenia na moją rzecz Usług w domenie portalpszczelarski.pl na Jacek Balana EL-TER" "Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celach marketingowych."
"Wyrażam zgodę na otrzymywanie na podany adres e-mail informacji handlowej wysłanej przez Jacek Balana EL-TER w imieniu własnym lub na zlecenie jej partnerów."
"Oświadczam, że zapoznałem się i akceptuję treść Regulaminu Konta oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Jacek Balana EL-TER w celu realizacji zamawianych usług."
"Akceptuję Regulamin Konta oraz Regulamin Serwisu PortalPszczelarski.pl i zobowiązuję się do ich przestrzegania."

Jeżeli potrzebujesz czasu na zastanowienie zapoznaj się z poniższą informacją, w terminie 30 dni od wyświetlenia tego komunikatu możesz zrezygnować z korzystania z Usługi realizowanych w ramach Portalu PortalPszczelarski.pl poprzez usunięcie konta. Pamiętaj jednak, że brak reakcji w powyższym terminie będzie równoznaczny z wyrażeniem zgody na wyżej wymienione zmiany.

W przypadku kliknięcia "Rezygnuję z posiadania konta" Twoje konto (a z nim dane osobowe) zostanie usunięte do 24 godzin od momentu przyjęcia zgłoszenia.