Portal Pszczelarski
Firma Łysoń
Firma Łysoń

Pszczoły olbrzymie i czarny miód leśny

Na zdjęciu: pszczoły olbrzymie (Apis dorsata). Źródło zdjęcia: upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4d/ApisDorsataHive.jpg/640px-ApisDorsataHive.jpg

pszczoła olbrzymia Apis dorsata czarny miód miód leśny właściwości miodu właściwości miodu pszczół olbrzymich drzewo tapang

Jednym z najciekawszych z rodzajów miodu jest ten produkowany przez pszczoły olbrzymie (Apis dorsata), które występują w strefie klimatu tropikalnego i subtropikalnego południowej i południowo-wschodniej Azji. 

Pszczoła olbrzymia jest największym gatunkiem rodzaju pszczoły miodnej, który nigdy nie został udomowiony. Naturalnym siedliskiem tych przedstawicieli błonkoskrzydłych (Hymenoptera) są nizinne lasy deszczowe w Indiach, Malezji, Tajlandii oraz na Sumatrze i Borneo. Pszczoły z gatunku Apis dorsata budują gniazda na wolnym powietrzu. Gniazda charakteryzują się znacznymi rozmiarami, wyglądem przypominając grzebienie. W razie niebezpieczeństwa pszczoły olbrzymie tworzą odstraszającą napastnika falę obronną. Pszczoły olbrzymie znane są z tego, iż mogą ścigać napastnika na dystans dłuższy nawet niż 100 m.

Wybierając miejsce budowy gniazda pszczoły olbrzymie preferują wysokie drzewa z gatunku Koompassia excelsa (drzewo Tualang bądź Tapang). Wysoko usytuowane gniazdo (drzewo Tapang może dorastać nawet do 88 m) i śliskość pnia zapewniają bezpieczeństwo produkowanego miodu. Z drugiej strony pszczoły gwarantują ochronę drzewa przed wyrębem.

Miód produkowany przez pszczoły olbrzymie jest czarny. Posiada cenne właściwości zdrowotne. Przeciwdziała atakom migreny, zwiększa apetyt, zapobiega bezsenności oraz ma pozytywny wpływ na astmatyków, a także ma działanie antygrzybicze i przeciwbakteryjne. Sprzedawany jest w formie nie podlegającej przetworzeniu. Cena jednego słoika miodu czarnego wynosi 48$.

Opracowano na podstawie:
Pongthep Akratanakul, Beekeeping in Asia, w: "FAO Agricultural Services Bulletin 68/4", Food and Agriculture Organisation of the United Nations, Rome 1990, wydanie elektroniczne,
The tualang tree or koompassia excelsa, w: "Rainforest Journal", wydanie elektroniczne
Anglojęzycznej Wikipedii (Apis dorsata)
Royal black honey, royalblackhoney.com/website/royalblackhoney.html

Zobacz również:

Gatunki rodzaju Apis

Piotr Chmielewski

Piotr Chmielewski

Autor tekstów

Student Wydziału Biologii i Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Ligi Ochrony Przyrody oraz Koła Naukowego Przyrodników UAM. Interesuje się ochroną przyrody i prawem ochrony środowiska.

Zobacz wszystkie artykuły tego autora



Liczba wyświetleń artykułu: 25727

Komentarze z forum pszczelarskiego

Antoni 2016-04-27 20:32:27

Fascynujący jest świat pszczół. Wyobrażacie sobie wspinaczkę na 80 metrów żeby zebrać miód? Bo nie ja...

blondynekkrk 2016-06-02 07:35:12

Ciekaw jestem, czy ta cena za słoik miodu dotyczy słoiczka 100 ml czy 900 ml :)

blondynekkrk 2016-08-06 13:40:55

Dzisiaj znalazłem na wykopie link do filmiku, jak pszczelarze z Kambodży odbierają miód od pszczół olbrzymich bez strojów...

https://www.youtube.com/watch?v=gLOCsjCtyuM



  Współpracują z portalem:

Luiza Dawidowicz

Luiza Dawidowicz

Autorka publikacji

Doktorantka na Wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Absolwentka kierunków: ochrona środowiska na UAM w Poznaniu oraz ogrodnictwo na UP w Poznaniu. Interesuje się projektowaniem ogrodów, urządzaniem i pielęgnacją zieleni, a także rewitalizacją zdegradowanych obszarów. W swoim działaniu łączy wiedzę zdobytą na obu kierunkach studiów z zamiłowaniem artystycznym oraz florystycznym. Uwielbia rośliny, zwierzęta, pracę w ogrodzie, podróże bliskie i dalekie. Działa w Stowarzyszeniu Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Poznaniu, w którym pełni funkcję wiceprezesa Sekcji Florystycznej.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 1.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 2.

Murarka ogrodowa (Osmia rufa L.). Cz. 3.

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Stowarzyszenie Natura i Człowiek

Partner serwisu

Stowarzyszenie działające na rzecz ekologii i protekcji owadów zapylających, głównie dziko żyjących pszczół. Sprawdź: www.naturaiczlowiek.org

Zostań bohaterem pszczół

Pszczoły i pszczelarstwo trzech kontynentów - zaproszenie na wykład

Walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Natura i Człowiek

Mirka Lenarcik

Mirka Lenarcik

Autorka tekstów oraz bloga mirosixgotuje.blox.pl

Ukończyła archeologię i anglistykę we Wrocławiu oraz studia doktoranckie w Niemczech. Oprócz gotowania największa pasja to kultura Iranu oraz historia.

Imbirowe ciastka z miodowo-cytrynowym lukrem

Chleb z szafranem i miodem

Nan-e qandi

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Food and Agriculture Organization of the United Nations

Oficjalny partner merytoryczny

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ang. FAO), to instytucja, której celem jest m.in. polepszanie wytwarzania, wymiany i dystrybucji produktów rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa, podnoszenie poziomu wyżywienia narodów, popieranie zawierania porozumień w sprawie międzynarodowego handlu produktami rolnymi oraz udzielanie pomocy technicznej.

Działanie antyoksydacyjne (aktywność antybakteryjna) miodu

Kontrola jakości miodu

Właściwości i zastosowanie miodu